Współistnienie ludzi i dużych drapieżników
Współistnienie ludzi i dużych drapieżników w Karpatach Wschodnich – IOP PAN na spotkaniu organizowanym przez WWF Polska w Lutowiskach
12 lutego 2025 r. w Lutowiskach odbyło się spotkanie poświęcone tematyce współistnienia ludzi i dużych drapieżników w polskiej części Karpat Wschodnich, zorganizowane przez WWF Polska w ramach projektu "Supporting the coexistence and conservation of Carpathian LargE CArnivores" (LECA). W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów, administracji rządowej, izb rolniczych, hodowców, leśników, organizacji pozarządowych oraz środowiska naukowego.
Instytut Ochrony Przyrody PAN reprezentowały mgr Teresa Berezowska-Cnota oraz dr Agnieszka Olszańska, która wygłosiła krótką prezentację dotyczącą badań prowadzonych przez IOP PAN nad biologią i ekologią niedźwiedzia brunatnego, częściowo także w Bieszczadach. Przedstawiła również założenia projektu CoCo ("Współtworzenie współistnienia: Rozwój polityk, praktyk i zaangażowania zainteresowanych stron w celu współistnienia działalności rolnej i ochrony przyrody w zrównoważonych, wielofunkcyjnych krajobrazach w Europie"), finansowanego w ramach programu Horyzont Europa.
Podczas spotkania kontynuowano dialog rozpoczęty we wrześniu 2024 r., tym razem koncentrując się na praktycznych działaniach prewencyjnych. Dyskusje dotyczyły zapobiegania szkodom wyrządzanym przez duże drapieżniki, edukacji publicznej oraz powołania grupy interwencyjnej, która mogłaby szybko reagować na incydenty z udziałem niedźwiedzi czy wilków.
WWF Polska przedstawił propozycje działań i rozwiązań praktycznych, które mogłyby pomóc w ograniczeniu konfliktów między ludźmi a niedźwiedziami. Zwracano uwagę na konieczność eliminowania bądź odpowiedniego zabezpieczania atraktantów mogących zwabić niedźwiedzie w pobliże siedzib ludzkich, przede wszystkim łatwo dostępnych odpadów pochodzenia antropogenicznego (zalegających śmieci, kompostowników, dzikich wysypisk odpadów). Uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali znaczenie prewencji i systematycznego stosowania sprawdzonych rozwiązań (np. „niedźwiedzioodpornych” pojemników na odpady przekazywanych gminom przez WWF Polska), edukacji nie tylko mieszkańców, ale także turystów oraz konieczności wypracowania i wdrożenia bardziej efektywnego systemu reagowania na sytuacje konfliktowe.
Duża frekwencja i zaangażowanie uczestników potwierdzają, jak istotnym tematem dla mieszkańców regionu jest koegzystencja człowieka i dzikiej przyrody. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału i czekamy na kolejne kroki w realizacji wspólnych działań!