Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2018

testInstytut Ochrony Przyrody PAN wraz z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN serdecznie zapraszają na wydarzenie pod hasłem "zROZUM przyrodę" zorganizowane w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, które odbędzie się dnia 17 maja 2018 roku w okolicach Skałek Twardowskiego (Zakrzówek, ul. Wyłom) lub w przypadku złej pogody w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, ul. Św. Sebastiana 9 w Krakowie.

Z powodu zapowiadanych przez synoptyków na 17 maja złych warunków atmosferycznych zajęcia odbedą się w MUZEUM PRZYRODNICZYM Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN

W celu zasięgnięcia dodatkowych informacji prosimy kontaktować się z Małgorzatą Łaciak (laciak@iop.krakow.pl) lub Katarzyną Chrząścik (chrzascik@iop.krakow.pl)

 

„zROZUM przyrodę”

Żeby zobaczyć fascynujący świat przyrody, nie trzeba wyjeżdżać na safari do Afryki czy nurkować u wybrzeży Australii. Czasami wystarczy zatrzymać się na chwilę i przyglądnąć temu, co nas otacza.

Pracownicy naukowi i doktoranci Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN podzielą się z Państwem ciekawostkami dotyczącymi prowadzonych przez siebie badań oraz zaproponują wspólne poznawanie tajemnic przyrody.

Niezwykłe sekrety odkryją: kropla wody, kępa trawy, ptasie gniazdo i stare, krakowskie kamieniołomy, których ściany kryją zapis morskiego życia sprzed lat. Rozkodowane zostaną również barwne skrzydła motyli, gadzie łuski, mrówcze superkolonie czy pszczele związki z ludźmi.

Miejsce codziennych spacerów, może okazać się magicznym miejscem, w którym niepostrzeżenie toczy się sekretne życie pełne fascynujących zdarzeń. Naukowcy nauczą w taki sposób patrzeć na otaczający świat, żeby każdy – od najmłodszego, do najstarszego – mógł go poznać i zROZUMieć.

W ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, dla szkół oferujemy również warsztatową formę udziału w przygotowanych przez nas wydarzeniach. Zaprezentujemy podczas nich m.in. techniki pracy naukowców - biologów (metody chwytania, liczenia i znakowania zwierząt, telemetria) oraz ciekawe sposoby na domowe doświadczenia (m.in. izolacja DNA).

Czas i miejsce:

17.05.2018, godz. 10:00-15:00, Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, ul. Św. Sebastiana 9 w Krakowie.