Niedostępna w sprzedaży


Głowaciński Z., Nowacki J. (red.) 2004.

Polska czerwona księga zwierząt. Bezkręgowce



Wydawca: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Kraków Akademia Rolnicza im. A. Cieszkowskiego, Poznań
ISBN 83-88934-60-0
Format: A4
Oprawa: twarda
Liczba stron: 448
Język: polski, częsciowo angielski

Polska czerwona księga zwierząt. Bezkręgowce – drugi tom Polskiej czerwonej księgi zwierząt (1992, 2001 t. 1, 2004 t. 2)

Zawiera listę ginących gatunków zwierząt bezkręgowych występujących w Polsce, z dokładnym ich opisem i mapami rozmieszczenia. Określa także stopień zagrożenia poszczególnych gatunków, rzadkość ich występowania oraz stosowane i proponowane sposoby ochrony.

Księgę tę kierujemy do szerokiego grona odbiorców, nade wszystko do służb ochrony przyrody – konserwatorów przyrody, dyrekcji parków narodowych i krajobrazowych, fundacji działających na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego, odpowiednich urzędów na wszystkich poziomach administracji rządowej i samorządowej. Księga ta powinna też służyć planistom do spraw zagospodarowania przestrzennego, dyrekcjom lasów państwowych, innym właścicielom leśnym, rolnikom, ośrodkom edukacji ekologicznej, jak też szkołom i uczelniom. Można mieć nadzieję, że będzie ona pomocna w nowelizacji prawa dotyczącego ochrony gatunkowej zwierząt i ochrony rezerwatowej. Ministerstwu Środowiska powinna dostarczyć wartościowych podstaw materiałowych dla realizacji krajowej strategii ochrony przyrody i wypełniania w tym względzie zobowiązań tak wewnątrzkrajowych, jak i międzynarodowych. Z księgi tej należy jednak korzystać krytycznie, mając na uwadze m.in. dużą zmienność stanu populacyjnego fauny i potrzeby aktualizacji danych dotyczących poszczególnych gatunków.

Księga jest dziełem powstałym w wyniku pracy zoologów z niemal wszystkich ośrodków akademickich i naukowych w Polsce. Całość prac prowadzili i koordynowali Zbigniew Głowaciński, z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, i Janusz Nowacki, z Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu.

Polską czerwoną księgę zwierząt wydano w latach:

1992
2001 t. 1, Kręgowce
2004 t. 2, Bezkręgowce

Spis treści

Wprowadzenie

Zasady redakcyjne

Schemat opisu gatunków

Przyjęte kategorie zagrożeń

Zapis kartograficzny

Wykaz uwzględnionych gatunków

Opisy i diagnozy gatunków

Podsumowanie z komentarzem

Literatura

Załączniki

Wiadomości ogólne o ochronie zwierząt dziko żyjących

Rozporządzenie o ochronie gatunkowej zwierząt w Polsce

Słownik niektórych pojęć i terminów

Indeksy nazw łacińskich, polskich i angielskich

Adresy autorów

Autorzy fotografii i rysunków

Wydanie internetowe Polskiej czerwonej księgi zwierząt. Bezkręgowce