Niedostępna w sprzedaży


Głowaciński Z., Rafiński J. (red.) 2003.

Atlas płazów i gadów Polski. Status - Rozmieszczenie - Ochrona.



Wydawca: Biblioteka Monitoringu Środowiska, Inspekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie
Typ: atlas
Język: polski

Jest to pierwsze opracowanie atlasowe herpetofauny Polski z krótkimi opisami statusu populacyjnego i ochronnego gatunków, praktycznymi kluczami do oznaczania form dorosłych poszczególnych gatunków. Oparte jest o niemal całą literaturę faktograficzną dotyczącą kraj owych płazów i gadów, a także o materiały zgromadzone w ponad 15 ostatnich latach w specjalnej komputerowej bazie danych. Zgromadzone dane ankietowe i inne (ok. 30 tyś. danych jednostkowych / records) wprowadzono na siatkę koordynatów geograficznych, uzupełniająco także na siatkę UTM, stosowaną w europejskim atlasie herpetologicznym (Gasc i in. 1997). Z atlasem europejskim zsynchronizowano też przedziały czasowe dla selekcjonowanego materiału. W świetle krytycznie ocenionych danych atlasowych współczesna herpetofauna Polski liczy 26 gatunków: 17 gatunków płazów (w tym l klepton) i 9 gatunków gadów. Wyginął l gatunek -jaszczurka zielona. Silnie zagrożone zanikiem są niemal wszystkie krajowe płazy i niektóre gady, zwłaszcza wąż Eskulapa.

Do powstania tej publikacji przyczyniło się około 400 dostawców danych ankietowych i autorów prac niepublikowanych z różnych ośrodków naukowych i rejonów kraju. Atlas został bardzo przychylnie skomentowany w światowym wydawnictwie Herpetological Review (2004).