Aktualności

LIST DYREKTORÓW IPAN PO ZABÓJSTWIE PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA 17 01 2019

List Dyrektorów IPAN po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

 

Pełna treść listu pod linkiem.

STANOWISKO PAN W SPRAWIE MASOWEGO ODSTRZAŁU DZIKÓW 17 01 2019

Autorami dokumentu jest prezes PAN oraz czterech ekspertów - członków PAN, zajmujących się naukowo różnymi aspektami związanymi z problemem odstrzału dzików oraz ASF. Prof. Marek Konarzewski zajmuje się zagadnieniami z pogranicza ekologii ewolucyjnej i fizjologii (m.in. ssaków), prof. Henryk Okarma zajmuje się z kolei m.in. problemami ekologii zwierząt, biologii łowieckiej i ochrony przyrody. Prof. Zygmunt Pejsak jest specjalistą chorób świń, a prof. Romuald Zabielski zajmuje się fizjologią zwierząt i prewencją weterynaryjną.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,32486,stanowisko-pan-do-walki-z-asf-nie-wystarczy-odstrzal.html

OKREŚLONO NOWE GATUNKI INWAZYJNE GROŻNE DLA ŚRODOWISKA UE 17 01 2019

Niewystępujące dotąd w Europie gatunki, m.in. ryb, raki czy wiewiórkę - zaliczono do najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych, które mogą zagrozić przyrodzie UE. Większość pochodzi ze strefy tropikalnej, w Polsce miałyby małe szanse na przetrwanie - ocenia biolog dr Wojciech Solarz z IOP PAN w Krakowie.

Najwięcej gatunków potencjalnie groźnych dla przyrody UE pochodzi z Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Gatunki wodne mogą zostać przypadkowo zawleczone do Europy przede wszystkim za pośrednictwem dalekodystansowej żeglugi, a bezkręgowce lądowe mogą dokonać inwazji np. wraz z importowanymi roślinami. Najbardziej zagrożone potencjalnymi inwazjami nowych gatunków obcych są na naszym kontynencie regiony biogeograficzne: śródziemnomorski, kontynentalny oraz rejon wysp wulkanicznych na Atlantyku u wybrzeży Europy i Afryki.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,32422,okreslono-nowe-gatunki-inwazyjne-grozne-dla-srodowiska-ue.html

DLACZEGO NIEDŹWIEDZIE NIE ŚPIĄ? 08 01 2019

test W górach zwyczajowo mawia się, że skoro niedźwiedzie poszły spać, to nadchodzi sroga zima, natomiast jeśli opuszczają gawry, to zwiastuje to koniec zimowej pogody.  Aby przekonać się, czy to prawda, zespół badaczy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego przeanalizował dane dotyczące zimowej aktywności niedźwiedzi w Bieszczadach sięgające aż 1987 roku.

Okazało się, że w ciągu ostatnich 30 lat aktywność niedźwiedzi w Bieszczadach była obserwowana w zimie coraz częściej, co można powiązać z ociepleniem klimatu oraz rosnącą populacją niedźwiedzi. Mądrość górali w dużej mierze została potwierdzona: niedźwiedzie rzeczywiście są bardziej skore do pozostania w gawrach, kiedy na zewnątrz panują mrozy, a pokrywa śniegu jest gruba. Jednak analizy wykryły jeszcze jeden czynnik sprzyjający zimowej bezsenności niedźwiedzi: dokarmianie zwierząt kopytnych. Miejsca dokarmiania zwierzyny stanowią gwarancję łatwego zdobycia pożywienia nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Nie dziwi więc, że niedźwiedzie częściej decydowały się na utrzymanie aktywności, jeśli w pobliżu dostępne były duże ilości karmy. W ten sposób tworzy się błędne koło: osobniki, które ze względu na obfitość karmy decydują się na utrzymanie aktywności podczas śnieżnej i mroźnej pogody, stają się bardziej zależne od dokarmiania, ponieważ naturalne źródła pokarmu są trudniej dostępne w warunkach zimowych. Wyniki te pokazują, jak zmiany klimatu w powiązaniu z pokarmem dostarczanym przez człowieka wpływają na zachowanie niedźwiedzi. W miarę jak zimy będą stawać się coraz łagodniejsze, będziemy częściej spotykać niedźwiedzie aktywne zimą, szczególnie w rejonach, gdzie prowadzi się dokarmianie zwierząt.

Bojarska, K., Drobniak, S., Jakubiec, Z., Zyśk-Gorczyńska, E. (2019) Winter insomnia: how weather conditions and supplementary feeding affect the brown bear activity in a long-term study. Global Ecology and Conservation, https://doi.org/10.1016/j.gecco.2019.e00523

Fot. Zdjęcie z fotopułapki IOP PAN

 

SEMINARIUM IOP PAN 08 01 2019

Zapraszamy Państwa na seminarium Instytutu Ochrony Przyrody PAN  w Krakowie, które odbędzie się 14 stycznia br., w sali konferencyjnej instytutu (al. A. Mickiewicza 33), o godzinie 13-tej. 

Będziemy mieli przyjemność wysłuchania dr hab. Tadeusza Zająca, prof. IOP PAN, który przedstawi referat zatytułowany: "Renaturyzacja Delty Środkowej Nidy, czyli jak wdrożyć naukę (chemia, geologia, geografia, biologia, nauki społeczne i ekonomia) do praktyki w projekcie LIFE+"

Referat będzie prezentacją dużego projektu badawczo-aplikacyjnego, rozpoczynającego się w naszym instytucie.

Serdecznie zapraszamy!

 

SEMINARIUM IOP PAN 02 01 2019

Zapraszamy na seminarium Instytutu Ochrony Przyrody PAN 7 stycznia 2019 r., o godz. 13:00 w sali konferencyjnej (al. A. Mickiewicza 33, Kraków). 
Dr Mateusz Ledwoń (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie) przedstawi referat zatytułowany: "M. Ledwoń, G. Neubauer, A. Żmuda, A. Flis.  Dlaczego mama nas opuściła? – strategie rozrodcze samców i samic rybitwy białowąsej".