Media o nas

  • Uśmiech eskulapa. Co to za niezwykły wąż? Żeby przetrwać w Polsce, potrzebuje dyskretnej opieki, Polityka, Krzysztof Potaczała, 20.08.2023
    https://tinyurl.com/3hzsa4wy
  • Ważki i ich zagrożenia: nie tylko zmieniający się klimat i drapieżniki, Nauka w Polsce - PAP,  21.06.2022
    Wyniki badań prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu w Lund i opublikowanych w piśmie Diversity (https://doi.org/10.3390/d14060428).
    https://tinyurl.com/4uva535u
  • Wcale bym się nie zdziwił, gdyby te wilki po prostu polowały – mówi prof. Okarma – biolog, badacz ssaków drapieżnych. Ustrzyki24.pl – Ustrzycki Portal Informacyjny, 13.03.2021 r.
    Wypowiedź prof. dr hab. Henryka Okarmy na temat aktualnej sytuacji wilka w Polsce.
    https://tinyurl.com/95jupw6h
  • Artykuł Tomasza Ulanowskiego Misie lubią chłodek opublikowany w dzienniku ,,Gazeta Wyborcza’’ 5 września 2017 przedstawia problem wpływu ocieplenia klimatu na niedźwiedzie brunatne, w oparciu o wnioski z badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.
    http://wyborcza.pl/7,75400,22328390,misie-lubia-chlodek.html
  • Artykuł Marka Ledwosińskiego Papuga biało-czerwona opublikowany w tygodniku ,,Polityka’’ nr 31 (3121) 2017, na przykładzie papugi z gatunku Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri) w Polsce, przedstawia  problem ekspansji gatunków obcych na terenie Polski i Europy Środkowej. Publikacja oparta jest w znacznej części na podstawie opinii naukowych pracownika naszego Instytutu, doktora Wojciecha Solarza, eksperta od gatunków obcych.
    http://archiwum.polityka.pl/art/papuga-bialo-czerwona,391218.html
  • Study: Brown bears communicate through smelly feet, Earth.com, by David Beasley - Staff Writer, 04.28.2017, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
    https://www.earth.com/news/brown-bears-communicate-feet/
  • Brown bears found to leave scent signals by twisting feet into the ground, Phys.org, April 28, 2017 by Bob Yirka, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
    https://phys.org/news/2017-04-brown-scent-feet-ground.html
  • Zapach stóp wiele mówi. Film o zapachu łap niedźwiedzi na podstawie badań prowadzonych  przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
    Teleekspress, Program 1 Telewizji Polskiej TVP1, przygotował Michał Hajdenrajch https://teleexpress.tvp.pl/30082782/zapach-stop-wiele-im-mowi
  •  Niedźwiedzi taniec wyjaśniony. O zapachowej komunikacji niedźwiedzi opowiada gość audycji Radia TOK FM dr Agnieszka Sergiel reprezentująca międzynarodowy zespół badawczy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli. Rozmowę prowadzi Karolina Głowacka.
    http://audycje.tokfm.pl/gosc/Agnieszka-Sergiel/4721
  • Jeden z dni Festiwalu Nauki roku 2016, Aura nr 9/2016, autor publikacji Jacek H. Graff opisuje w nim wydarzenia, które miały miejsce w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN (ul. Św. Sebastiana 9), w dniu 20 maja 2016 roku w ramach szesnastej edycji Festiwalu Nauki Krakowie, której tegoroczne hasło brzmiało Czas i przestrzeń.
  • Film pt. Wsłuchani w niedźwiedzia odcinek -5 z cyklu Tańczący z naturą -  TVP POLONIA. O badaniach nad niedźwiedziami, o tym czym się żywią, po czym można poznać ich obecność i wiele więcej opowiada m. in. nasz pracownik dr hab. Nuria Selva Frenandez - kierownik projektu GLOBE (POL‑NOR/198352/85/2013) Global climate change and its impact on brown bear populations: Predicting trends and identifying management priorities. Link do filmu http://www.tanczacyznatura.tvp.pl/21488540/odcinek-5-wsluchani-w-niedzwiedzia
  • Udział zespołu projektu Rozpoznanie czynników ekologicznych determinujących występowanie szkód powodowanych przez niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos) na poziomie biogeograficznym, populacyjnym i osobniczym: ekologia konfliktu w relacji człowiek-dzikie zwierzęta (HARMONIA 4) w filmie promującym projekty Narowego Centrum Nauki http://www.youtube.com/watch?v=G-OJj52IBWA