Aktualności

Radiowa rozmowa o wymieraniu zwierząt 21 07 2017

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy w IV programie Polskiego Radia na temat aktualnego wymierania gatunków zwierząt. W rozmowie wziął udział pracownik Instytutu dr hab. Robert Gwiazda:

 

http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1790178,Zaglada-zwierzat-Wymieraja-trzy-gatunki-na-godzine

Kanibalizm u ważek 19 07 2017

Kanibalizm jest szeroko rozpowszechniony u ważek. Zjadanie ofiar tego samego gatunku zapewnia optymalny zasób pokarmowy dla drapieżcy. Na zjawisko to może mieć wpływ długość trwania sezonu wegetacyjnego. Populacje przesuwają się na coraz wyższe szerokości geograficzne, na skutek zmian klimatu, a przez to doświadczają coraz krótszego sezonu. Można przypuszczać, że osobniki zasiedlające północne regiony charakteryzują się wyższym kanibalizmem w porównaniu z tymi rozmieszczonymi na południu, ponieważ żyją w surowych warunkach, wymuszających prawdopodobnie intensywniejsze żerowanie.

test

Celem badań międzynarodowego zespołu badaczy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz Uniwersytetu w Uppsala (Szwecja) było sprawdzenie różnic w nasileniu kanibalizmu w odległych geograficznie populacjach ważki połątki pospolitej Lestes sponsa.

 

Wyniki potwierdziły przypuszczenia, że największy kanibalizm był u larw północnych (północ Szwecji), mniejszy u centralnych (Polska) i najmniejszy u południowych (południe Francji). Dodatkowo, okazało się, że większa ruchliwość larw, skutkowała wyższym kanibalizmem.

 

Podsumowując, Nasilenie kanibalizmu zależy od długości sezonu wegetacyjnego - im

mniej czasu mają larwy na wzrost i rozwój, tym bardziej są one kanibalistyczne. Nasilenie tego behawioru jest też powiązane z aktywnością larw - larwy bardziej aktywne są większymi kanibalami.

 

Więcej szczegółów w artykule: Sniegula S, Golab MJ, Johansson F 2017: Cannibalism and activity rate in larval damselflies increase along a latitudinal gradient as a consequence of time constraints. BMC Evolutionary Biology 17: 167. DOI: 10.1186/s12862-017

Link do artykułu:
https://bmcevolbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12862-017-1010-3

ZMARŁ PROFESOR ZYGMUNT DENISIUK DŁUGOLETNI DYREKTOR INSTYTUTU OCHRONY PRZYRODY PAN 11 07 2017

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 lipca 2017 r. zmarł Prof. dr hab. Zygmunt Denisiuk długoletni dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie w latach 1991-2002,

wieloletni zasłużony pracownik naukowy Zakładu Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN, inicjator powołania Instytutu Ochrony Przyrody PAN (od 1993 r.), twórca obecnej siedziby Instytutu.
Autor wielu publikacji naukowych z zakresu botaniki, łąkarstwa i ochrony przyrody, długoletni redaktor „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”, głęboko zaangażowany w sprawy ochrony przyrody w Polsce, pomysłodawca i współtwórca powołania wielu parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Z wielkim smutkiem żegnamy naszego dobrego kolegę, człowieka życzliwego i otwartego na innych, o niezapomnianych zasługach dla rodzimej przyrody.

                                                                                                                                 Dyrekcja,
                                                                                                                                 Rada Naukowa,
                                                                                                                                 koleżanki i koledzy
                                                                                                                                 Instytutu Ochrony Przyrody PAN

Pogrzeb Śp. Profesora Zygmunta Denisiuka odbędzie się w piątek 14 lipca o godz. 12.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

12 FESTIWAL OGRODÓW W KRAKOWIE 2017 23 06 2017

13 czerwca 2017 r. w ogrodzie Domu Józefa Mehoffera - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie pracownicy i przyjaciele Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie przeprowadzili warsztaty pt. U Mehoffera: ważki problem ważki, czyli ogrody a ochrona przyrody. W warsztatach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 114 w Krakowie im. Arkadego Fiedlera. Celem warsztatów było pokazanie w jaki sposób są powiązane ogrody i ochrona przyrody. Opowiedzieliśmy o różnych rodzajach ogrodów (także o ogrodzie roślin trujących), o historii ogrodów botanicznych w Europie (pierwsze ziemniaki i pomidory w Europie były hodowane w ogrodzie botanicznym w Padwie, który powstał jako drugi ogród botaniczny w Europie), dlaczego ogrody są ważne dla zachowania różnorodności biologicznej roślin i zwierząt, jakie mogą być niebezpieczeństwa dla przyrody rodzimej z powodu sprowadzania egzotycznych roślin do ogrodów, jak dbać o ogród żeby był piękny i kolorowy przez cały rok i inne ciekawe informacje.

W czasie opowieści o ogrodach i ich mieszkańcach uzdolnione plastycznie panie: Hanna Kuciel i Agnieszka Pociecha wymalowały podkoszulki, które były główną nagrodą w konkursie na najładniejszy rysunek ogrodu.

Uczniowie rysowali i wyklejali wymarzone ogrody, układali puzzle z dziełami Józefa Mehoffera i fotografowali przyrodę. Pani Dominika Kustosz przeprowadziła warsztaty z fotografii przyrodniczej – wskazówki wakacyjne jak najbardziej na czasie!

testtestDzięki wsparciu Muzeum Narodowego, pani Elżbiecie Hyży i pani Edycie Biernat-Kowalskiej mogliśmy przeprowadzić zajęcia w tak pięknym i kolorowym miejscu.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

 

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA 8th EUROMAL 22 06 2017

Stowarzyszenie Malakologów Polskich wraz z Instytutem Ochrony Przyrody PAN organizuje w Krakowie międzynarodową konferencję malakologiczną „8 th European Congresses of Malacological Societies EUROMAL” w dniach 10-14 września 2017 roku.

Celem Kongresu jest zaprezentowanie przez doświadczonych oraz młodych malakologów z całego świata najnowszych osiągnięć we wszystkich aspektach malakologii, w tym wykorzystanie wyników badań malakologicznych w praktycznych kwestiach związanych ze zwalczaniem szkodników i w medycynie.

Szczegółowe informacje przedstawiamy Państwu na STRONIE KONFERENCJI (w j. angielskim).

 

REKRUTACJA NA ŚRODOWISKOWE STUDIA DOKTORANCKIE PRZY IB PAN 22 06 2017

Trwa rekrutacja na studia doktoranckie w Studium Doktoranckim Nauk Przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk na rok akademicki 2017/2018. Zapraszamy do zapoznania się z głównymi kierunkami badawczymi realizowanymi w trakcie studiów, programem studiów, a także zasadami rekrutacji (link poniżej). Dokumenty należy składać do 18 września 2017 w sekretariacie Studium.
ŚRODOWISKOWE STUDIA DOKTORANCKIE PRZY IB PAN - CZYTAJ DALEJ...

 

WYWIAD: "EKSPERT: TRUDNO ZAKOŃCZYĆ GRADACJĘ KORNIKA ZA POMOCĄ CIĘĆ SANITARNYCH" 20 06 2017

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, który przeprowadził dr Michał Żmihorski pracownik Instytutu Ochrony Przyrody PAN z Martinem Schroederem -  profesorem entomologii leśnej na Wydziale Ekologii Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali. Wywiad został opublikowany w serwisie Nauka w Polsce PAP.

 

PODZIĘKOWANIA I RELACJA Z FESTIWALU NAUKI I SZTUKI 2017 09 06 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN wraz z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt aktywnie uczestniczyli w tegorocznej XVII- tej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Była to piąta odsłona Festiwalu w wykonaniu IOP PAN. Z relacji uczestników wynika, że i tym razem stanęliśmy na wysokości zadania.
Krótką relację z tego co się działo 24 maja 2017 roku na Festiwalu oraz podziękowania można przeczytać po kliknięciu na poniższy tekst:

PODZIĘKOWANIA I RELACJA Z FESTIWALU NAUKI I SZTUKI 2017

Ryc. Hanna Kuciel

Zachęcamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ utworzonej z wybranych rysunków autorstwa uczniów Krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przedszkolaków biorących udział w Festiwalu: Przedszkole Nr 36 im. Żaczka Krakowskiego, Szkoła Podstawowa Nr 114 im. A. Fiedlera, Szkoła Podstawowa nr 158 im. Jana Kilińskiego, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum – Salwator, Gimnazjum Akademickie Nr 6 im. Fryderyka Chopina, Gimnazjum nr 23 im. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gimnazjum nr 8 im. ks. prof. Józefa Tischnera STO oraz  III Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO im. Juliusza Słowackiego.
Rysunki zostały wykonane w ramach zajęć na stoisku ,,Co w wodzie pływa i nie koniecznie ryba się nazywa?’’

 

U MEHOFFERA: WAŻKI PROBLEM WAŻKI, CZYLI OGRODY A OCHRONA PRZYRODY 08 06 2017

testZapraszamy na warsztaty plastyczne i fotograficzne do ogrodu przy Domu Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Krupnicza 26. 13 czerwca od godz. 10.00 do godz. 13.00 planujemy opowiedzieć o ogrodach i ich roli w ochronie przyrody, poćwiczyć wyobraźnię i pokazać Wasze marzenia. Każdy będzie mógł narysować, namalować lub wykleić swój własny ogród. Do dyspozycji będą prawdziwe sztalugi, kredki, farby, pędzle i inne przydatne przedmioty. Dla osób, które chcą poznawać i pokazywać piękno przyrody w inny sposób, przeprowadzimy warsztaty fotografii przyrodniczej. Dla lubiących zagadki i zgadywanki przeprowadzimy quiz. Naszą inspiracją jest obraz Józefa Mehoffera „Dziwny ogród”, na którym ogromna ważka burząca sielskość obrazu, wydaje się być żartem malarza.

 

PLATFORMA INTERNETOWA WilkNet 07 06 2017

Polecamy platformę internetową WilkNet wszystkim zainteresowanym badaniami, ochroną i monitoringiem wilków.

WilkNet jest inicjatywą integrującą osoby (naukowców, pracowników administracji związanej z ochroną przyrody, jak i przyrodników amatorów) zaangażowane w badania, monitoring i ochronę wilków w Polsce. Powstała platforma internetowa WilkNetu której celem jest rozpowszechnianie rzetelnych informacji o biologii i ekologii wilków oraz ich ochronie. WilkNet służy wymianie bieżących informacji o projektach badawczych i monitoringowych oraz wydarzeniach związanych z ochroną wilków.

Link do strony internetowej WilkNet: http://wilknet.pl

 

GÓRSKI OGRÓD BOTANICZNY 31 05 2017

Zapraszamy do odwiedzenia naszego Górskiego Ogrodu Botanicznego w Zakopanem.

testGórski Ogród Botaniczny Instytutu Ochrony Przyrody PAN przy ul. Krupówki 10a w Zakopanem jest udostępniony dla zwiedzających.
Ogród można zwiedzać od środy do piątku w godz. 11:00 - 15:00.

Wstęp bezpłatny.

 

Fot. Dominika Kustosz

 

 

XVII EDYCJA FESTIWALU NAUKI I SZTUKI 24 MAJA 2017 - UWAGA ZMIANA LOKALIZACJI 12 05 2017

testInstytut Ochrony Przyrody PAN wraz z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN serdecznie zapraszają na zajęcia zorganizowane w ramach XVII edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, które odbędą się dnia 24 maja 2017 r. w MUZEUM PRZYRODNICZYM Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, ul. Św. Sebastiana 9 w Krakowie (a nie jak planowano na Skałkach Twardowskiego).

Szanowni Państwo!

Z powodu zapowiadanych przez synoptyków na 24 maja bardzo złych warunków atmosferycznych zajęcia które zaplanowano na Skałkach Twardowskiego w ramach XVII edycji  Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, zostały przeniesione do MUZEUM PRZYRODNICZEGO Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, ul. Św. Sebastiana 9 w Krakowie.

Za utrudnienia przepraszamy!

Zachęcamy do odwiedzenia nas w Muzeum Przyrodniczym w środę 24 maja.

Ze względu na nową lokalizację wydarzenia zapewniamy gościom więcej atrakcji, wspaniałą naukę poprzez zabawę.

"W zgodzie z naturą" ˗ hasło przewodnie tegorocznego festiwalu jest szczególnie bliskie badaczom naszych Instytutów. W związku z tym XVII edycja Festiwalu ma dla nas bardzo duże znaczenie. Specjalny program przygotowany przez pracowników obu Instytutów PAN zostanie zaprezentowany w ciekawym miejscu którym jest Muzeum Przyrodnicze. Miejsce to oraz fachowe wskazówki specjalistów zagwarantują uczniom Państwa Szkoły niepowtarzalną możliwość prowadzenia obserwacji i zdobywania wiedzy przyrodniczej. Zajęcia obejmują różnorodne warsztaty przyrodnicze, gry i zabawy edukacyjne. Zachęcamy do zapoznania się z załączoną ulotką reklamową, na której znajdą Państwo informacje o przewidzianych atrakcjach i godzinach w których będzie odbywał się Festiwal.

W celu zasięgnięcia dodatkowych informacji prosimy kontaktować się z panem Kamilem Najberkiem, IOP PAN (666381569; najberek@iop.krakow.pl) lub panią Kornelią Skibińską, ISEZ PAN (881317896; yukisiak@gmail.com).

 

SEMINARIUM IOP PAN 09 05 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe pt. „Distribution of species and conservation: from habitat models to species ranges”, które odbędzie się 15 maja br. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej IOP PAN, al. A. Mickiewicza 33 w Krakowie.
Seminarium wygłosi dr Pablo Miguel Lucas Ibanez.
Seminarium prowadzone będzie w języku angielskim.

 

KONKURS NA STANOWISKO NAUKOWE ASYSTENTA W DYSCYPLINIE BIOLOGIA, EKOLOGIA, GEOLOGIA 21 04 2017

Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zatrudni młodego pracownika naukowego posiadającego stopień magistra w dyscyplinie geologia lub ochrona środowiska, do realizacji badań w zakresie ekologii krajobrazu.
Termin składania dokumentów upływa z dniem 25 maja 2017 r.
Więcej informacji tutaj.

 

“WIADOMOŚCI PISANE ZAPACHEM ŁAP” 21 04 2017

testNowe badania wykazały, że niedźwiedzie komunikują się za pomocą zapachu łap. Z dołków wyciśniętych w ziemi w czasie poruszania się w charakterystyczny sposób, tworzą ścieżki, na których zostawiają swój zapach. Zapach ten pochodzi z gruczołów znajdujących się w skórze łap i zawiera co najmniej 26 substancji, na podstawie których niedźwiedzie mogą rozpoznać np. płeć osobnika, który korzystał z takiej ścieżki przed nimi. Odkryto, że dla zwierząt zajmujących duże areały osobnicze, jest to ważny sposób wymiany informacji z sąsiadami.

Podstawy charakterystycznego chodu niedźwiedzi wyjaśniają badania opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports. Naukowcy zaobserwowali niedźwiedzie używające stale tej samej ścieżki i stąpające dokładnie w te same odciski łap. W tym wysoce zrytualizowanym zachowaniu, niedźwiedzie, jeden po drugim, energicznie wciskają łapy w ziemię dokładnie w te same wyraźnie widoczne dołki, podążając taką „wyciśniętą” ścieżką i obwąchując przy tym ślady pozostawione przez poprzedników. W skórze łap niedźwiedzi stwierdzono obecność dużych gruczołów, które podczas tarcia mogą uwalniać wydzielinę. To wyjaśnia dlaczego niedźwiedzie poruszają się w ten charakterystyczny sposób w trakcie znakowania ścieżek. Naukowcom udało się wyróżnić 26 specyficznych substancji lotnych, z których sześć występowało tylko u samców. Jedną z takich „samczych” substancji okazał się być cembrenoid, który jest feromonem używanym przez niektóre gatunki mrówek i termitów do znakowania ścieżek, a także ma znaczenie w rozpoznawaniu się poszczególnych osobników.

Badania przeprowadził międzynarodowy zespół pod kierunkiem naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli, m.in. ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Narodowego Centrum Nauki.

Link do artykułu: www.nature.com/articles/s41598-017-01136-1

Link do materiału video: https://www.youtube.com/watch?v=5COJJx6fp0E

Fot. Djuro Huber

 

SEMINARIUM IOP PAN 12 04 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium Pana Jacka H. Graffa, który od paru lat wspiera nasz Instytut przy organizacji Festiwalu Naukowego. Pan Jacek wygłosi seminarium na temat: „Z wędrówek przyrodnika po Turcji. Od Stambułu do Kapadocji”, które odbędzie się 24 kwietnia (poniedziałek) 2017 r. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej IOP PAN, al. A. Mickiewicza 33 w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy!

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA STANOWISKO ASYSTENTA W DYSCYPLINIE BIOLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA 28 03 2017

Zgodnie z art. 91 p. 5, Ustawy z dn. 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk z późniejszymi zmianami (tekst jednolity z dn. 26 kwietnia 2016r.) i Uchwałą Rady Naukowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN z dn. 04 marca 2015 r. dotyczącą określenia sposobu i trybu przeprowadzenia konkursów na stanowiska naukowe w Instytucie Ochrony Przyrody PAN, w wyniku spełnienia wymogów określonych w konkursie na stanowisko asystenta w IOP PAN rozstrzygniętym dn. 27.03.2017 r. przez Komisję Konkursową, mgr Adam Ćmiel zostanie zatrudniony w Zakładzie Ochrony Ekosystemów Instytutu Ochrony Przyrody PAN, na stanowisku asystenta, od dn. 01.04.2017 r.

 

SEMINARIUM IOP PAN 28 03 2017

testInstytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe pt. „Wewnątrzsezonowa asynchronia i jej skutki - pomijany aspekt badań metapopulacyjnych. Przypadek niepylaka mnemozyny”, które odbędzie się 3 kwietnia 2017 r. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej IOP PAN, al. A. Mickiewicza 33 w Krakowie.
Seminarium wygłoszą Panowie: Paweł Adamski i Adam Ćmiel.

Fot. Paweł Adamski

 

TATRZAŃSKA SESJA NAUKOWA "150 LAT BADAŃ GLONÓW W TATRACH" 14 03 2017

Zarząd Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego wraz z Instytutem Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie organizuje Tatrzańską Sesję Naukową "150 lat badań glonów w Tatrach".
Sesja odbędzie się w dniu 24 marca 2017 r. (piątek) o godz. 11:00  w sali konferencyjnej Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.  

Szczegółowy program Sesji można pobrać TUTAJ.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

w imieniu Zarządu

dr hab. Robert Gwiazda, prof. IOP PAN, Sekretarz Krakowskiego Oddziału PTH

 

SEMINARIUM IOP PAN 13 03 2017

testInstytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe pt. „Czy cechy historii życia tłumaczą strukturę i dynamikę populacji zagrożonego gatunku ślimaka Vertigo moulinsiana (Dupuy, 1849)?”, które odbędzie się 20 marca br. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej IOP PAN, al. A. Mickiewicza 33 w Krakowie.
Seminarium przedstawią Państwo: Anna Lipińska i Adam Ćmiel.

Ryc. Anna Lipińska i Adam Ćmiel

Tytuł ryciny: Zagęszczenie populacji Vertigo moulinsiana w ciągu sezonu (maj-V, czerwiec-VI, lipiec-VII, sierpień-VIII, wrzesień-IX, październik-X) w czasie 3 sezonów (dane terenowe, lata 2008, 2009, 2010 - górny wykres i wynik modelowania - dolny wykres): Sum-suma osobników, Juv-osobniki młodociane, N1-I pokolenie osobników dorosłych, N2- II pokolenie osobników dorosłych, N3- III pokolenie osobników dorosłych.

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA STANOWISKO ASYSTENTA W DYSCYPLINIE GEOGRAFIA 28 02 2017

Zgodnie z art. 91 p. 5, Ustawy z dn. 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk z późniejszymi zmianami (tekst jednolity z dn. 25 maja 2015r.) i Uchwałą Rady Naukowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN z dn. 04 marca 2015 r. dotyczącą określenia sposobu i trybu przeprowadzenia konkursów na stanowiska naukowe w Instytucie Ochrony Przyrody PAN, w wyniku spełnienia wymogów określonych w konkursie na stanowisko asystenta w IOP PAN rozstrzygniętym dn. 27.02.2017 r. przez Komisję Konkursową, mgr Maciej Liro zostanie zatrudniony w Zakładzie Geoochrony Instytutu Ochrony Przyrody PAN na stanowisku asystenta, od dn. 01.03.2017 r.

 

SEMINARIUM IOP PAN 28 02 2017

testInstytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe pt. „Biologiczne podstawy funkcjonowania miejskiej populacji dzika na przykładzie Krakowa”, które odbędzie się 6 marca br. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej IOP PAN, al. A. Mickiewicza 33 w Krakowie. Seminarium wygłosi Grzegorz Baś.

 

 

 

KONKURS NA STANOWISKO ASYSTENTA W DYSCYPLINIE BIOLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA 24 02 2017

Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zatrudni młodego pracownika naukowego posiadającego stopień magistra w dyscyplinie biologia, ekologia lub ochrona środowiska do realizacji badań w zakresie biologii rozrodu i ekologii małży słodkowodnych. Kandydat powinien posiadać doświadczenie w badaniach nad wpływem siedliska na wybiórczość siedliskową małży słodkowodnych, z uwzględnieniem zagadnień dotyczących wpływu pasożytów i fenologii rozrodu na dostosowanie osobników.
Termin składania dokumentów upływa z dniem 23 marca 2017 r.
Więcej informacji tutaj.

 

SEMINARIUM IOP PAN 20 02 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się 27 lutego br. o godzinie 13:00, al. A. Mickiewicza 33 w Krakowie (I piętro).

Tematy:

"Siedliskowe uwarunkowania występowania i rozrodu kumaków Bombina spp. w dolinach rzecznych” - wygłosi mgr Małgorzata Łaciak

„Model nakładania się wymagań siedliskowych małży i ryb, w relacji pasożyt-ofiara, w ekosystemie wód płynących" - wygłosi mgr Krzysztof Tatoj

 

PUSZCZA BIAŁOWIESKA: PIERWOTNY PULS PADLINY 06 02 2017

testPolecamy wywiad z dr hab. Nurią Selva, prof. IOP PAN, który został opublikowany w "Gazecie Wyborczej". Dr hab. Nuria Selva opowiada o swoich badaniach, o Puszczy Białowieskiej, o padlinie, o niedźwiedziach, o problemie dróg w ochronie przyrody. Rozmowę prowadzi Wojciech Mikołuszko.

Fot. Adam Wajrak

 

 

SEMINARIUM IOP PAN 03 02 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się 13 lutego br. o godzinie 13:00. Pan Wojciech Krztoń zaprezentuje temat: „Zmiana spektrum wielkości wioślarek w odpowiedzi na masowy rozwój sinic w fitoplanktonie”. Miejsce seminarium: sala konferencyjna Instytutu, I piętro, al. Adama Mickiewicza 33 w Krakowie.

 

POSZUKIWANA MAGISTRANTKA / MAGISTRANT DO WSPÓŁPRACY W PROJEKCIE BEARCONNECT “FUNCTIONAL CONNECTIVITY AND ECOLOGICAL SUSTAINABILITY...”. 27 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie poszukuje magistrantki / magistranta zainteresowanej współpracą w realizacji międzynarodowego projektu BearConnect “Functional connectivity and ecological sustainability of European ecological networks- a case study with the brown bear” finansowanego z funduszy BiodivERsA w ramach ERA-NET COFUND Horizon 2020.
Więcej informacji w ogłoszeniu (w j. angielskim): plik pdf.

 

KONKURS NA STANOWISKO ASYSTENTA W DYSCYPLINIE GEOGRAFIA 26 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zatrudni młodego pracownika naukowego posiadającego stopień magistra w dyscyplinie geografia do realizacji badań w zakresie (i) przebiegu procesów geomorfologicznych, sedymentologicznych i hydraulicznych w ujściowych odcinkach rzek górskich powyżej zbiorników zaporowych, (ii) ewolucji rzek i dolin rzecznych dotyczących zmian morfologii i osadów rzek oraz (iii) zmian procesów fluwialnych w rzekach żwirodennych pod wpływem działań rewitalizacyjnych. Kandydat powinien posiadać doświadczenie w badaniach nad wpływem zbiorników zaporowych na procesy fluwialne zachodzące powyżej zbiorników, w metodach badań osadów rzecznych oraz fotointerpretacji zdjęć lotniczych.
Termin składania dokumentów upływa z dniem 25 lutego 2017 r.
Więcej informacji tutaj.

 

SESJA NAUKOWA PTH 16 01 2017

test

Zarząd Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego organizuje Sesję Naukową "Długoterminowe badania ekosystemu Zbiornika Dobczyckiego (1986-2016)",  która odbędzie się w dniu 27 stycznia 2017 r. (piątek) o godz. 11:00  w sali konferencyjnej Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
W czasie Sesji zaprezentowanych zostanie 7 referatów.

PROGRAM SESJI

 

POSZUKIWANY DOKTORANT W PROJEKCIE BEARCONNECT “FUNCTIONAL CONNECTIVITY AND ECOLOGICAL SUSTAINABILITY...” 16 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie poszukuje doktoranta do pracy w projekcie BearConnect “Functional connectivity and ecological sustainability of European ecological networks- a case study with the brown bear”, będącego wynikiem współpracy europejskich zespołów badawczych, finansowanych w ramach BiodivERsA w ramach ERA-NET COFUND Horizon 2020.
Więcej informacji w ogłoszeniu (w j. angielskim): plik pdf.

 

OFERTA PRACY NA STANOWISKO TYPU POST-DOC W PROJEKCIE BEARCONNECT “FUNCTIONAL CONNECTIVITY AND ECOLOGICAL SUSTAINABILITY...” 16 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie zatrudni osobę na stanowisko typu post-doc w ramach projektu BearConnect “Functional connectivity and ecological sustainability of European ecological networks- a case study with the brown bear”, będącego wynikiem współpracy europejskich zespołów badawczych, finansowanych w ramach BiodivERsA w ramach ERA-NET COFUND Horizon 2020.
Więcej informacji w ogłoszeniu (w j. angielskim): plik pdf.

 

RUSZYŁA STRONA ,,NAUKA DLA PRZYRODY" 10 01 2017

Naukowcy z kilkunastu uniwersytetów i instytutów Polskiej Akademii Nauk powołali inicjatywę ,,Nauka dla przyrody". Będzie ona forum merytorycznej dyskusji o stanie i metodach ochrony przyrody w Polsce.

Specjaliści z różnych dziedzin, w oparciu o rzetelną i aktualną wiedzę będą wspierać ochronę oraz rozważne gospodarowanie bogactwem przyrodniczym naszego kraju.

,,Nauka dla przyrody" jest inicjatywą apolityczną. ,,Będziemy m.in. proponować nowe oraz komentować prowadzone i planowane działania, mające istotny wpływ na polską przyrodę, niezależnie od tego, kto będzie je podejmował" - zaznacza dr Drobniak

,,Do tej pory opinie i rekomendacje w tych kwestiach wydawane były niezależnie przez poszczególne instytucje i badaczy. Choć były one przygotowywane z dbałością o naukową poprawność, ich siła i słyszalność słabły przez ich rozproszenie" - podkreślają autorzy inicjatywy.

Link do strony ,,Nauka dla przyrody": https://naukadlaprzyrody.pl/

 

SEMINARIUM IOP PAN 10 01 2017

testZapraszamy na seminarium naukowe w dn. 16 stycznia 2017 r., o godz. 13:00 w sali konferencyjnej IOP PAN (al. A. Mickiewicza 33, Kraków, I piętro) na którym pan Wojciech Krztoń przedstawi temat: „Zmiany morfologiczne Daphnia spp. indukowane przez sinicę Aphanizomenon flos-aquae".