Media o nas
- Jakich niedźwiedzi nam w Polsce potrzeba? Dzikich - wywiad z dr Nutrią Selva prowadzi Tomasz Ulanowski w ,,Gazecie Wyborczejˮ, 27 lutego 2018
http://wyborcza.pl/7,75400,23071893,ludzie-zejdzcie-z-drogi-bo-niedzwiedz-idzie.html
- Comparing Cyanobacterial Blooms In Artificial Vs. Natural Waterbodies - komunikat prasowy w Science Trends dotyczący artykułu naukowego ’’Effect of Microcystins on Proto- and Metazooplankton is more evident in artificial than in natural waterbodies’’. (DOI: 10.1007/s00248-017-1058-z
https://sciencetrends.com/comparing-cyanobacterial-blooms-artificial-vs-natural-waterbodies/
- Jeden dzień XVII edycji Festiwalu Nauki i Sztuki, autor Jacek H. Graff, ,,Aura’’ nr 11/ 2017, Dodatek Ekologiczny dla szkół nr 276.
- Dr Agnieszka Sergiel gościem Radia Kraków czyli Tropem “Wielkiej Stopy”… niedźwiedzia.
http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/tropem-wielkiej-stopy-niedzwiedzia/
- O obcym inwazyjnym gatunku małża w Wiśle w audycji z cyklu Ekospotkania na antenie Radia Kraków (emisja 27 11 2017 godz. 12:18:32) opowiada dr Katarzyna Zając z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Audycję przygpotowała Ewa Szkurłat.
http://www.radiokrakow.pl/audycje/ekospotkania/inwazja-azjatyckich-malzy/
- Artykuł Piotra Drabika Depcze niedźwiedziom po piętach. Bo tylko w ten sposób może poznać ich głęboko skrywane tajemnice opublikowany 8 września 2017 w ,,Dzienniku Polskim’’ opowiada o badaniach dr Agnieszki Sergiel nad niedźwiedziami: o zachowaniach niedźwiedzi i przyczynach tych zachowań, o zaangażowaniu bohaterki artykułu w pomoc niedźwiedziom żyjącym w niewoli w fatalnych warunkach.
http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny/a/depcze-niedzwiedziom-po-pietach-bo-tylko-w-ten-sposob-moze-poznac-ich-gleboko-skrywane-tajemnice,12462522/ (Dostęp do artykułu jest płatny.)
- Artykuł Tomasza Ulanowskiego Misie lubią chłodek opublikowany w dzienniku ,,Gazeta Wyborcza’’ 05 września 2017 przedstawia problem wpływu ocieplenia klimatu na niedźwiedzie brunatne, w oparciu o wnioski z badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.
http://wyborcza.pl/7,75400,22328390,misie-lubia-chlodek.html
- Globalne ocieplenie powodem znikania niedźwiedzi z Europy - komunikat prasowy w Serwisie Nauka w Polsce PAP dotyczący artykułu naukowego “Humans and climate change drove the Holocene decline of the brown bear”. (DOI: 10.1038/s41598-017-10772-6)
http://nauka.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_nauka.pap.pl&_PageID=11&s=depesza&dz=&dep=320400&kat=NAUKA&_CheckSum=1255020320
- Artykuł Marka Ledwosińskiego Papuga biało-czerwona opublikowany w tygodniku ,,Polityka’’ nr 31 (3121) 2017, na przykładzie papugi z gatunku Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri) w Polsce, przedstawia problem ekspansji gatunków obcych na terenie Polski i Europy Środkowej. Publikacja oparta jest w znacznej części na podstawie opinii naukowych pracownika naszego Instytutu, doktora Wojciecha Solarza, eksperta od gatunków obcych.
http://archiwum.polityka.pl/art/papuga-bialo-czerwona,391218.html
- Radiowa rozmowa o wymieraniu zwierząt. W rozmowie wziął udział pracownik Instytutu dr hab. Robert Gwiazda:
http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1790178,Zaglada-zwierzat-Wymieraja-trzy-gatunki-na-godzine
- Ekspert: trudno zakończyć gradację kornika za pomocą cięć sanitarnych, Serwis Nauka w Polsce PAP, dr Michał Żmihorski pracownik IOP PAN rozmawia z prof. Martinem Schroederem.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414617,ekspert-trudno-zakonczyc-gradacje-kornika-za-pomoca-ciec-sanitarnych.html
- Niedźwiedzia komunikacja: stempel łapą zamiast emaila, Serwis Nauka w Polsce PAP, 23.04.2017, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413920,niedzwiedzia-komunikacja-stempel-lapa-zamiast-emaila.html
- Nasze niedźwiedzie mają sekretny sposób porozumiewania – to zapach, Gazeta Wyborcza, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
http://wyborcza.pl/7,75400,21668754,nasze-niedzwiedzie-maja-sekretny-sposob-porozumiewania-to-zapach.html
- Wild bears do the twist to communicate through smelly footprints, New Scientist, by Maria Bolevich, 26 April 2017, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
https://www.newscientist.com/article/2129088-wild-bears-do-the-twist-to-communicate-through-smelly-footprints/
- Study: Brown bears communicate through smelly feet, Earth.com, by David Beasley - Staff Writer, 04.28.2017, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
https://www.earth.com/news/brown-bears-communicate-feet/
- Brown Bears Do The Twist To Talk To Each Other, IFLScience, by Josh Davis, 02.05.2017, 11:45, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/brown-bears-do-the-twist-to-talk-to-each-other/
- That's paw-some! Wild bears do the TWIST to flirt with potential mates through their smelly footprints, Daily Mail, 18:00 BST, 27 April 2017, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4452170/Brown-bears-boogie-flirt-potential-mates.html
- Brown bears found to leave scent signals by twisting feet into the ground, Phys.org, April 28, 2017 by Bob Yirka, o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
https://phys.org/news/2017-04-brown-scent-feet-ground.html
- Miś mówi zapachami, Tygodnik Newsweek Plus Polska, nr 20/2017. Katarzyna Burda mówi o efektach badań nad niedźwiedziami prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
http://www.newsweek.pl/plus/nauka/niedzwiedzie-zwyczaje-jak-sie-porozumiewaja-i-co-potrafia-,artykuly,409771,1,z.html
- Zapach stóp wiele mówi. Film o zapachu łap niedźwiedzi na podstawie badań prowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli.
Teleekspress, Program 1 Telewizji Polskiej TVP1, przygotował Michał Hajdenrajch https://teleexpress.tvp.pl/30082782/zapach-stop-wiele-im-mowi
- Niedźwiedzi taniec wyjaśniony. O zapachowej komunikacji niedźwiedzi opowiada gość audycji Radia TOK FM dr Agnieszka Sergiel reprezentująca międzynarodowy zespół badawczy z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli. Rozmowę prowadzi Karolina Głowacka.
http://audycje.tokfm.pl/gosc/Agnieszka-Sergiel/4721
- Puszcza Białowieska: Pierwotny puls padliny wywiad z dr hab. Nurią Selva Fernandez w "Gazecie Wyborczej"
- Bezcenne bezdroża: Ziemia pocięta drogami na setki tysięcy kawałeczków, Serwis Nauka w Polsce PAP, o wartości bezdroży z punktu widzenia ochrony przyrody z Nurią Selva rozmawia Ludwika Tomala.
- Naukowe podchody na granicy wody, czyli krótka opowieść o tym, jak śledziliśmy kumaki górskie to artykuł autorstwa naszej doktorantki mgr Małgorzaty Łaciak. Otrzymał pierwszą nagrodę w XII konkursie "Forum Akademickiego Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach".
- Jeden dzień Festiwalu Nauki r. 2016 – refleksje i wnioski, Wszechświat, t. 117, nr 4-6/2016, Jacek H. Graff
- Najpierw pszczoły, teraz słodkowodne małże. Dlaczego znika kolejny pożyteczny gatunek? Jest raport, National Geographic 2016-01-18. Notatka o badaniach dotyczących małży, prowadzonych przez dr Katarzynę Zając i dr hab. Tadeusza Zając. Są oni jednymi z autorów raportu nt. sytuacji i ochrony małży w wodach Europy. http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/najpierw-pszczoly-teraz-slodkowodne-malze-dlaczego-znika-kolejny-pozyteczny-gatunek-jest-raport
- Jeden z dni Festiwalu Nauki roku 2016, Aura nr 9/2016, autor publikacji Jacek H. Graff opisuje w nim wydarzenia, które miały miejsce w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN (ul. Św. Sebastiana 9), w dniu 20 maja 2016 roku w ramach szesnastej edycji Festiwalu Nauki Krakowie, której tegoroczne hasło brzmiało Czas i przestrzeń.
- Zmiany klimatu spędzają niedźwiedziom sen z powiek. Dr Agnieszka Sergiel i dr hab. Nuria Selva - przedstawicielki zespołu projektu GLOBE - wyjaśniają, jak wraz ze zmianami klimatu zmienia się zachowanie, fizjologia czy dieta niedźwiedzi polarnych i brunatnych. Teleekspress, redaktor materiału: Michał Hajdenrajch http://teleexpress.tvp.pl/27324629/zmiany-klimatu-spedzaja-niedzwiedziom-sen-z-powiek
- Z życia padlinożerców, wywiad z dr hab. Nurią Selva Fernandez, Tygodnik Powszechny nr 36/2016 https://www.tygodnikpowszechny.pl/z-zycia-padlinozercow-35252
- Naukowcy pomagają przetrwać jedynemu polskiemu dusicielowi, Radio Kraków http://www.radiokrakow.pl/audycje/pracuja-na-nobla/naukowcy-pomagaja-przetrwac-jedynemu-z-polsce-dusicielowi/
- Jedyny polski dusiciel w tarapatach http://www.nauka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_Sz8leL0jYQen/74541952/11441786
- Niedźwiadek z Tatr ... Więcej o niedźwiadku na stronie tvn24: http://tvnmeteo.tvn24http://www.iop.krakow.pl/cms-admin/?mod=article_edit&article_id=262&lang=1.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/niedzwiadek-z-tatr-z-dala-od-turystow-sprobuje-zyc-samodzielnie,201202,1,0.html
- Więcej o Białowieży: Research sheds light on delicate forest biodiversity http://news.mit.edu/2016/research-sheds-light-on-delicate-forest-biodiversity-0411
- Kolejny artykuł w sprawie obrony Puszczy Białowieskiej Warsaw uses spruce bark beetle threat to justify mass logging w FINANCIAL TIMES http://www.ft.com/cms/s/0/5cc92ce4-f730-11e5-9afe-dd2472ea263d.html#axzz44mcAdjhs
- Artykuł na temat obrony Puszczy Białowieskiej w Nature Correspondence autorstwa Nurii Selvy i Przemysława Chylareckiego Ancient forest: spare it from clearance http://www.nature.com/nature/journal/v530/n7591/full/530419b.html
- Co pisze Jacek H. Graff o zajęciach przygotowanych i prowadzonych przez naszych Pracowników podczas XV Festiwalu Nauki w Krakowie? XV Festiwal Nauki w Krakowie i jego jeden dzień, Aura nr 11/2015 r.
- Film pt. Wsłuchani w niedźwiedzia odcinek -5 z cyklu Tańczący z naturą - TVP POLONIA. O badaniach nad niedźwiedziami, o tym czym się żywią, po czym można poznać ich obecność i wiele więcej opowiada m. in. nasz pracownik dr hab. Nuria Selva Frenandez - kierownik projektu GLOBE (POL‑NOR/198352/85/2013) Global climate change and its impact on brown bear populations: Predicting trends and identifying management priorities. Link do filmu http://www.tanczacyznatura.tvp.pl/21488540/odcinek-5-wsluchani-w-niedzwiedzia
- Studying scavenge hunting animals remaining worldwide http://www.sciencedaily.com/releases/2015/08/150804074045.htm
- Wpływ manipulacji siedliskiem na zachowania rozrodcze ważek rzecznych jako jeden z przykładów projektów na stronie Narodowego Centrum Nauki https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/przyklady-projektow/golab
- Biegnące z wilkami: Często to właśnie kobiety zajmują się badaniami nad dużymi zwierzętami http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,80530,18364904,biegnace-z-wilkami.html
- Udział zespołu projektu Rozpoznanie czynników ekologicznych determinujących występowanie szkód powodowanych przez niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos) na poziomie biogeograficznym, populacyjnym i osobniczym: ekologia konfliktu w relacji człowiek-dzikie zwierzęta (HARMONIA 4) w filmie promującym projekty Narowego Centrum Nauki http://www.youtube.com/watch?v=G-OJj52IBWA
- Z Tatr na Węgry - tygodniowa wędrówka niedźwiedzia Iwa Serwis PAP Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404851,z-tatr-na-wegry---tygodniowa-wedrowka-niedzwiedzia-iwa.html
- Ekologia konfliktu w relacji człowiek-dzikie zwierzęta jako jeden z przykładów projektów na stronie Narodowego Centrum Nauki httpęta://ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/przyklady-projektow/fernandez
- Zależności między cechami historii życiowych i cechami behawioralnymi u gatunku o złożonym cyklu rozwojowym w gradiencie różnych warunków środowiskowych jako jeden z przykładów projektów na stronie Narodowego Centrum Nauki http://ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/przyklady-projektow/sniegula
- Film Pełzająca mądrość odcinek ósmy (żółw błotny, wąż eskulapa, gniewosz plamisty), z cyklu filmów przyrodniczych Ocalony świat. Mowa w nim jest m.in. o ochronie węża Eskulapa, gatunku, którego ochroną czynną zajmują się pracownicy IOP PAN w ramach realizacji projektu Czynna ochrona węża Eskulapa w Bieszczadach Zachodnich.
Odcinek piąty pt. Dikość w sercu został poświęcony trzem gatunkom dużych drapieżników. O badaniach nad niedźwiedziami opowiadają m.in. pracownicy Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
Serdecznie zapraszamy do oglądania całego cyklu. Informacja prasowa o programie Ocalony świat. Program – dni emisji. Link do strony TVP1 Ocalony świat: http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/ocalony-swiat
- Do animals have sex for pleasure? http://www.bbc.com/future/story/20140613-do-animals-have-sex-for-fun
- These Bears Are Having Lots Of Oral Sex, And Scientists Think They Know Why http://www.huffingtonpost.com/2014/06/17/brown-bear-oral-sex_n_5500255.html
- Brown Bears Caught Performing Oral Sex http://www.livescience.com/46364-brown-bears-caught-performing-oral-sex.html
- Why Are These Bears Having Oral Sex? http://animals.io9.com/why-are-these-bears-having-oral-sex-1590980883
- Czy_niedźwiedź_i_Polak_mogą_żyć_w_jednym_domu?_http://wyborcza.pl/1,75400,16173568,Czy_niedzwiedz_i_Polak_moga_zyc_w_jednym_domu_.html
- Skąd się wziął Kraków i co żyje w kropli wody XIV Festiwal Nauki w Krakowie http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,16010610,Skad_sie_wzial_Krakow_i_co_zyje_w_kropli_wody.html
- Nawet ograniczona wycinka lasu negatywnie wpływa na jego różnorodność http://www.naukawpolsce.pap.pl
- Niektórym_zwierzętom_szkodzi_dokarmianie..._zwierząt_http://wyborcza.pl/1,75476,15586474,Niektorym_zwierzetom_szkodzi_dokarmianie_zwierzat.html
- Dokarmianie nie wszystkim zwierzętom wychodzi na dobre http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399483,dokarmianie-nie-wszystkim-zwierzetom-wychodzi-na-dobre.html
- Science for Environment Policy http://ec.europa.eu/environment/integration/research/newsalert/pdf/345na2.pdf
- Agresywny azjatycki szerszeń może pojawić się w Polsce? http://odkrywcy.pl/kat,1037761,title,Agresywny-azjatycki-szerszen-moze-pojawic-sie-w-Polsce,wid,16139555,wiadomosc.html
- Obce gatunki w Polsce http://odkrywcy.pl/kat,1037763,title,Obce-gatunki-w-Polsce,wid,16210716,wiadomosc.html