Alopochen aegyptiacus (Linnaeus, 1766) – Gęsiówka egipska – Egyptian goose
Informacje w bazie danych Gatunki obce w Polsce nie są prawnie wiążące. Mają one charakter naukowy.
Status
Gatunek obcy na całym obszarze, na którym występuje lub występował w Polsce
Występuje obecnie w środowisku
Rozmnaża(ł) się w środowisku
Liczebność lub/i zasięg zwiększają się
W 2007 r. stwierdzono pierwszy lęg w Polsce. W 2008 r. liczebnośc populacji lęgowej wynosiła 3 pary.
Inwazyjny gatunek obcy
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów (Dz.U. 2022 poz. 2649), gęsiówka egipska jest w inwazyjnym gatunkiem obcym stwarzającym zagrożenie dla Unii i podlegającym szybkiej eliminacji.
Ogólna charakterystyka
Wygląd i biologia
W ubarwieniu gatunku przeważa kolor rdzawy oraz brąz ciemniejszy na wierzchniej części ciała, jaśniejszy na spodzie. Pokrywy skrzydłowe białe. Głowa i szyja brązowo kreskowane z brunatną plamą wokół oczu. Dziób czerwonawy z czarnymi skrajami. Oprócz osobników rdzawo-brązowych, występują także ptaki o barwie szarej i o ubarwieniu pośrednim. Osiąga 63 - 73 cm długości ciała. Potomstwo gęsiówki egipskiej ma barwę szarobrązową, bez ciemnych plam wokół oczu i w dolnej części piersi. Samice nieznacznie są mniejsze od samców. Jest to gatunek roślinożerny. Miejsca lęgowe budowane są wyłącznie przez samice zazwyczaj na drzewach. Okres rozmnażania trwa 6 miesięcy, lub cały rok, jeśli warunki na to pozwalają. Składanie jaj rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie marca do końca kwietnia. Niekiedy jaja składane są już w lutym lub najpóźniej pod koniec sierpnia. W Afryce średnia liczba jaj wynosi 6-7j, maksymalnie 16. Jaja są koloru kremowego, zaokrąglone na końcach ze średnią wielkością 68,4× 51,3 mm.
Występowanie
Okoliczności poprzedzające introdukcję do Polski
Jej naturalnym miejscem występowania jest Afryka bez części północnej. Od połowy XVII wieku jest hodowana w Anglii, gdzie w wyniku licznych ucieczek powstała dość liczna wolno żyjąca populacja. W 1967 roku zaczęła gniazdować w Holandii a potem również w Belgii, Niemczech i Francji. Najbliżej Polski gniazduje w rejonie Lipska Brandenburgii i Meklemburgii.
Mapa występowania
Pola atlasowe na mapie przedstawiają miejsca stwierdzeń gatunku, a punkty – miejsca jego introdukcji.
Informacje, które mogłyby uzupełnić mapę występowania gatunku, można przesyłać na adres ias@iop.krakow.pl
Najwcześniejsza introdukcja/obserwacja
w roku 1877
Sposoby transportu
- Celowe sprowadzenie do Polski
Przyczyny sprowadzenia
- Celowo sprowadzony do hodowli zwierząt towarzyszących (domowych, akwarystycznych, terrarystycznych)
Sposoby wsiedlenia do środowiska przyrodniczego
- Ucieczka lub celowe wsiedlenie z uprawy lub hodowli
Literatura
- Ekstrom, J., Butchart, S., Taylor, J., Malpas, L. 2012. Alopochen aegyptiaca (Egyptian Goose) BirdLife International. Species factsheet: Alopochen aegyptiaca BirdLife International link
Rodzaj organizmu: Ptak
Typ: Vertebrata
Klasa/Gromada: Aves
Rząd: Anseriformes
Rodzina: Anatidae
Synonimy łacińskie: Alopochen aegyptiaca (Linnaeus, 1766)
Synonimy polskie: Gęś egipska