Mus musculus Linnaeus, 1758 – Mysz domowa – House mouse

Informacje w bazie danych Gatunki obce w Polsce nie są prawnie wiążące. Mają one charakter naukowy.

Status

Gatunek obcy na całym obszarze, na którym występuje lub występował w Polsce

Występuje obecnie w środowisku

Rozmnaża(ł) się w środowisku

Liczebność lub/i zasięg utrzymuje się na stałym poziomie

Inwazyjny gatunek obcy

Gatunek uznawany za szkodliwy, powoduje straty w płodach rolnych i przechowalniach produktów spożywczych. Mysz uważana jest także za roznosiciela chorób zakaźnych.

Ogólna charakterystyka

Wygląd i biologia

Gryzoń o ostro zakończonym pyszczku. Z rozmieszczeniem geograficznym związana jest duża zmienność morfologiczna związana. Ma charakterystyczny, tzw. "mysi" zapach. Wierzch ciała koloru żółtawego lub brunatnawoszarego; spód ciała białawy lub szarożółty. Długość ciała wynosi 70 - 102 mm; długość ogona: 55 - 95 mm. Masa ciała pomiędzy: 6 - 41 g. Samce i samice gatunku nie różnią się wyglądem. Gatunek wszystkożerny – żywi się pokarmem roślinnym i zwierzęcym: bezkręgowce, pajęczaki, chrząszcze i muchówki, ale podstawą diety są jednak dżdżownice, gąsienice i rośliny. Gatunek wielorujowy (owulacja jest spontaniczna). Ciąża trwa 19 do 21 dni. Miot liczy od 1 do 12 młodych; zdarzają się mioty liczące 21 młodych. W ciągu roku może być od 5 do 10 miotów. Mysz dobrze się wspina i pływa, choć unika wody. Aktywna od zmierzchu do świtu. W nieoświetlonych pomieszczeniach jest aktywna całą dobę. Osobniki żyją w zhierarchizowanych grupach.

Siedliska w zasięgu rodzimym

Gatunek bardzo łatwo przystosowuje się do różnorodnych warunków środowiskowych. Spotykana bywa nawet w kopalniach, kilkaset metrów pod ziemią.

Wpływ na rodzimą różnorodność biologiczną i na gospodarkę

Siedliska w zasięgu wtórnym

Luźna zabudowa - magazyny.

Występowanie

Okoliczności poprzedzające introdukcję do Polski

Uważa się, iż w środkowej i wschodniej Europie następowało powolne rozprzestrzenianie się myszy domowej Mus m. musculus, towarzyszącej rozwojowi kultury naddunajskiej . Na całym obszarze występowania myszy domowej wyróżnia się obecnie od kilku do kilkunastu populacji w randze podgatunków.

Literatura

  • Cichocki J. 2012. Mus musculus Linnaeus, 1758. Mysz domowa. W: Z. Głowaciński, H. Okarma, J. Pawłowski, W. Solarz (red.). Gatunki obce w faunie Polski Instytut Ochrony Przyrody PAN, Kraków link

Rodzaj organizmu: Ssak

Typ: Vertebrata
Klasa/Gromada: Mammalia
Rząd: Rodentia
Rodzina: Muridae