Cacoecimorpha pronubana Hübner – Zwójka goździkóweczka – Carnation tortrix
Informacje w bazie danych Gatunki obce w Polsce nie są prawnie wiążące. Mają one charakter naukowy.
Status
Gatunek obcy na całym obszarze, na którym występuje lub występował w Polsce
Nie przeprowadzono dotychczas szczegółowej oceny statusu w Polsce
Inwazyjny gatunek obcy
W krajach śródziemnomorskich uszkadza owoce: oliwki, owoce cytrusowe oraz liście.
Ogólna charakterystyka
Wygląd i biologia
Motyl o rozpiętości skrzydeł –0,15 - 0,24 cm. Gatunek roślinożerny. Larwy te dojrzewają od końca marca do maja. Stadium poczwarki trwa od 10 do 45 dni. Dorosłe osobniki pojawiają się w kwietniu a jaja składają do czerwca. Pierwsza generacja pojawia się od kwietnia do czerwca. Przepoczwarzanie trwa 15 -17 dni. Druga generacja dorosłych pojawia się w połowie sierpnia i lata do końca września lub października. Na południu (Francja, Włochy) z reguły występują 4 pokolenia. Zimują larwy z trzeciego i czwartego pokolenia. Jaja składane są na gładkich powierzchniach. Wylęg następuje po 8 - 51 dniach. Samce żyją 14 -18 dni, samice 11 -12 dni.
Siedliska w zasięgu rodzimym
W północnej części zasięgu (Anglia) zimę przeżywa przeważnie drugie pokolenie larw, zarówno w szklarniach, jak i na wolności.
Literatura
- EPPO 2002. Standardy EPPO Protokoły diagnostyczne dla agrofagów podlegających przepisom Protocoles de diagnostic pour les organismes réglementés PM 7/9(1) . link
- Karnkowski W. 1985. Wystąpinie zwójki goździkóweczki (Cacoecimorpha pronubana Hubner) Lepidoptera:Tortricidae) na żywotniku (Thuja occidentalis) Mat. XXXV Sesji IOR, cz. II. 85-87.
- Łabanowski G.S. Soika G. 2000. Zwójki (Tortricidae) występujące na drzewach i krzewach ozdobnych. Zesz, Naukowe ISiK 231-242.
Rodzaj organizmu: Owad
Typ: Arthropoda
Klasa/Gromada: Insecta
Rząd: Lepidoptera
Rodzina: Tortricidae