Ondatra zibethicus Linnaeus, 1766 – Piżmak – Muskrat

Informacje w bazie danych Gatunki obce w Polsce nie są prawnie wiążące. Mają one charakter naukowy.

Status

Gatunek obcy na całym obszarze, na którym występuje lub występował w Polsce

Występuje obecnie w środowisku

Rozmnaża(ł) się w środowisku

Liczebność lub/i zasięg maleją

Potencjalnie inwazyjny gatunek obcy

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r. w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów (Dz.U. 2022 poz. 2649), piżmak jest w inwazyjnym gatunkiem obcym stwarzającym zagrożenie dla Unii i rozprzestrzenionym na szeroką skalę. Negatywna rola piżmaków związana jest głównie z kopaniem przez nie nor w brzegach rzek i naturalnych zbiorników wodnych oraz grobli, wałów i tam utrzymujących reżim wodny wymagany przez człowieka. Nory osłabiają ich odporność na działanie wody, a zapadanie się nor jeszcze bardziej eroduje brzegi. Zdarzają się też przypadki zawalenia się nor pod ludźmi lub sprzętem technicznym poruszającymi się wzdłuż brzegów. Piżmaki budują też swoje domki w rurach melioracyjnych, przez co zupełnie je zatykają i tamują odpływ wody.

Ogólna charakterystyka

Wygląd i biologia

Piżmak to dość duży gryzoń o krępej budowie ciała. Głowa stosunkowo duża, uszy prawie niewidoczne, pysk tępo zakończony, ogon bocznie spłaszczony, pokryty łuskowatą skórą. Przednie kończyny są bardzo sprawne i chwytne, natomiast tylne są mocniejsze i służą do pływania (ich długie palce nie są spięte błoną pławną, a po obu stronach mają gęste, szczeciniaste włosy). Istnieje duża zmienność wymiarów i masy ciała między piżmakami z różnych części geograficznego zasięgu gatunku. Długość ciała wynosi 27 - 35 cm, długość ogona: 20 - 28 cm; masa ciała dorosłych osobników pomiędzy: 0,7 - 1,8 kg. Całe ciało piżmaka, z wyjątkiem palców kończyn i ogona, pokryte jest gęstym futrem, które zatrzymuje w sobie pęcherzyki powietrza, przez co futro jest wodoodporne. Barwa ciała wykazuje dużą zmienność geograficzną oraz indywidualną, zwykle na grzbiecie i głowie futro jest ciemnobrunatne, a na stronie brzusznej szarordzawe. Samce i samice nie różnią się wyglądem. Gatunek wszystkożerny – żywi się roślinami wodnymi (zwłaszcza pałką wodną, sitowiami, skrzypami i rdestnicami), turzycami i wierzbami oraz roślinami uprawnymi. Kiedy pokarm roślinny jest trudno dostępny, zjadają także mięczaki, skorupiaki, żaby i ryby. Piżmaki są poligamiczne, poszczególne osobniki mogą kojarzyć się z wieloma partnerami. Samice mają do kilku miotów (o liczebności 5 - 10 młodych) w ciągu roku. Potomstwo usamodzielnia się w wieku 3-4 tygodni i osiąga dojrzałość płciową w wieku 7-12 miesięcy. Gatunek ten kopie nory w brzegach lub buduje na wodzie chatki z materiału roślinnego. Nory (o średnicy 13 - 15 cm i długości do 13 m) mają wejście pod wodą i wiodą do komory powyżej poziomu wody. Chatki w formie kopczyków z materiału roślinnego i błota (nawet do 1,8 m średnicy i 1,5 m wysokości nad poziom wody) budowane są na twardym podłożu, a do ich wnętrza prowadzą podwodne wejścia. Piżmaki są aktywne w ciągu całej doby, ale szczyt aktywności przypada na okres od popołudnia do świtu. Piżmaki żyją w dużych grupach rodzinnych w ramach określonych terytoriów, których wielkość rzadko dochodzi do kilku hektarów. Zagęszczenie piżmaków w najlepszych siedliskach może osiągać nawet do 600 osobników na hektar.

Siedliska w zasięgu rodzimym

Gatunek prowadzący ziemno-wodny tryb życia: zasiedlający brzegi jezior i rzek, bagna, rozlewiska i kanały melioracyjne. Preferuje miejsca z bogatą roślinnością wodną.

Wpływ na rodzimą różnorodność biologiczną i na gospodarkę

Siedliska w zasięgu wtórnym

Śródlądowe wody powierzchniowe (brzegi jezior, rzek, kanały melioracyjne) i tereny podmokłe z lustrem wody występującym przez co najmniej 6 miesięcy w roku (bagna, rozlewiska)

Występowanie

Okoliczności poprzedzające introdukcję do Polski

W roku 1905, w okolicach Pragi w Czechach (początek hodowli w Europie) 5 osobników uciekło z zamkniętej hodowli lub zostały świadomie wypuszczone (rozbieżne informacje w różnych źródłach).

Mapa występowania

Pola atlasowe na mapie przedstawiają miejsca stwierdzeń gatunku, a punkty – miejsca jego introdukcji.

Informacje, które mogłyby uzupełnić mapę występowania gatunku, można przesyłać na adres ias@iop.krakow.pl

Opis rozmieszczenia

Rozmieszczenie ogólnopolskie: występuje w całej Polsce, najliczniej w rejonach o gęstej sieci rzek i zbiorników wodnych. W obrębie areału norki amerykańskiej (północna i północno-wschodnia Polska) bardzo nieliczny, a na wielu stanowiskach (np.. Wielkie Jeziora Mazurskie) wyginał zupełnie. Rzeczywista liczba stanowisk wynosi najprawdopodobniej ponad 1000.

Ogólny opis introdukcji

W 1958 r. piżmak występował w całej Polsce.

Najwcześniejsza introdukcja/obserwacja

w roku 1924

Sposoby transportu

  • Samodzielne rozprzestrzenienienie spoza obszaru Polski

Przyczyny sprowadzenia

  • Samodzielne rozprzestrzenienie do Polski po wcześniejszym wprowadzeniu zagranicą

Sposoby wsiedlenia do środowiska przyrodniczego

  • Rozprzestrzenianie po wcześniejszym wprowadzeniu na innym obszarze

Sposób rozprzestrzeniania się po introdukcji

Gatunek rozprzestrzenia się samodzielnie, bez udziału człowieka m.in. migracja z kraju, w którym gatunek introdukowno

Literatura

  • Balerstet J., Balerstet T., Wargacki K., Żurowski W. 1990. Piżmak, Ondatra zibethicus Linnaeus, 1766 i norka amerykańska, Mustela vison Schreber, 1777 w rezerwacie "Jezioro Drużno" Przegląd Zoologiczny 34: 339-347.
  • E.Nowak 1966. Rozprzestrzenienie się, liczebność i znaczenie piżmaka Ondatra zibethica (L., 1766), w Polsce. Przegląd Zoologiczny 10: 221-237. Polskie Towarzystwo Zoologiczne
  • Jamrozy G. 1994. Występowanie, rozmieszczenie i stan populacji ssaków łownych w polskich Karpatach Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja 190.
  • Kowalski K. (red.) 1964. Klucze do oznaczania kręgowców Polski; część V Ssaki – Mammalia 261-262. PWN, Warszawa – Kraków
  • Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, Michał Żmihorski, Karolina Karpowicz 2009. Muskrat (Ondatra zibethicus) decline after the expansion of American mink (Neovison vison) in Poland European Journal of Wildlife Research 56: 341-348. Springer link
  • Pielowski Z., Kamieniarz R., Panek M. 1993. Raport o zwierzętach łownych w Polsce 24-25. Biblioteka Monitoringu Środowiska, Warszawa
  • Suminski P. 1963. Aklimatyzacja ssaków łownych w Polsce. Chrońmy Przyrodę Ojczystą 19: 13-22.
  • Zieliński Z. 1951. Piżmaki Łowiec polski 8: 10-11.

Opracowanie: Wojciech Solarz

Rodzaj organizmu: Ssak

Typ: Vertebrata
Klasa/Gromada: Mammalia
Rząd: Rodentia
Rodzina: Microtidae

Synonimy angielskie: Musk rat