Leptoglossus occidentalis Heidemann, 1910 – Wtyk amerykański – Western conifer-seed bug
Informacje w bazie danych Gatunki obce w Polsce nie są prawnie wiążące. Mają one charakter naukowy.
Status
Gatunek obcy na całym obszarze, na którym występuje lub występował w Polsce
Nie przeprowadzono dotychczas szczegółowej oceny statusu w Polsce
Inwazyjny gatunek obcy
Ogólna charakterystyka
Wygląd i biologia
W warunkach naturalnych zarówno nimfy, jak i osobniki dorosłe spędzają okres letni na sosnach i innych drzewach iglastych, wysysając niedojrzałe szyszki i igły, powodując w ten sposób ich stopniowe zamieranie. Kiedy nadchodzi jesień, zazwyczaj we wrześniu i na początku października pluskwiaki zaczynają szukać schronienia na okres zimy i na miejsca hibernacji wybierają zwykle ludzkie domostwa, gdzie mogą pojawiać się w bardzo dużej liczbie, powodując niemiły zapach w pomieszczeniach. W naszym kraju pluskwiak ten pojawił się w roku 2007, kiedy to stwierdzono jego występowanie na dwóch stanowiskach w południowej Polsce (na podstawie Lis B., Stroiński A., Lis J.A. 2008. Coreoidea: Alydidae, Coreidae, Rhopalidae, Stenocephalidae. Heteroptera Poloniae 1. 157 ss.)
Zasięg rodzimy
Gatunek ten do niedawna występował tylko w południowej Kanadzie, zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych oraz w Meksyku, gdzie znany był jako poważny szkodnik drzew iglastych. Do Europy po raz pierwszy został zawleczony w 1999 roku, prawdopodobnie z transportami sadzonek drzew iglastych, kiedy to znaleziono go w różnych regionach północnych Włoch. Następnie w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenił się w południowej i zachodniej Europie, gdzie w przeciągu ośmiu lat (do roku 2007) odnotowany był w Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech, w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Francji, Słowacji oraz w Republice Czeskiej. Do tego doszły jeszcze (najprawdopodobniej niezależne) introdukcje do Hiszpanii w 2003 roku, oraz na Wyspy Brytyjskie i do Belgii w roku 2007 (na podstawie: Lis B., Stroiński A., Lis J.A. 2008. Coreoidea: Alydidae, Coreidae, Rhopalidae, Stenocephalidae. Heteroptera Poloniae 1. 157 ss.) W ciągu kolejnych lat liczba krajów, w których potwierdzono występowanie tego gatunku znacząco się powiększyła.
Występowanie
Mapa występowania
Pola atlasowe na mapie przedstawiają miejsca stwierdzeń gatunku, a punkty – miejsca jego introdukcji.
Informacje, które mogłyby uzupełnić mapę występowania gatunku, można przesyłać na adres ias@iop.krakow.pl
Opis rozmieszczenia
Powyższa mapa rozmieszczenia została przygotowana na podstawie: Gierlasiński G., Taszakowski A. 2013-2023. Pluskwiaki różnoskrzydłe (Hemiptera: Heteroptera) Polski. http://www.heteroptera.us.edu.pl Kompletna lista publikacji źródłowych: http://www.heteroptera.us.edu.pl/mapy/publikacje.html
Literatura
- Lis B., Stroiński A., Lis J.A. 2008. Coreoidea: Alydidae, Coreidae, Rhopalidae, Stenocephalidae. Heteroptera Poloniae – Acta Faunistica 1: 157.
- Lis J.A. Lis B., Gubernator J. 2008. Will the invasive western conifer seed bug Leptoglossus occidentalis Heidemann. (Hemiptera: Heteroptera: Coreidae) seize all of Europe? Zootaxa 1740: 66–68. link
- Mapa Bioróżnorodności [online] 2015. Krajowa Sieć Informacji o Bioróżnorodności link
Rodzaj organizmu: Owad
Typ: Arthropoda
Klasa/Gromada: Insecta
Rząd: Hemiptera
Rodzina: Coreidae
Synonimy łacińskie: Narnia anaticula Brailovsky & Barrera, 2013; Theognis occidentalis (Heidemann, 1910)