Aktualności 2

OTWARTE ZASOBY W REPOZYTORIUM CYFROWYM INSTYTUTÓW NAUKOWYCH 10 09 2018

testInstytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie 1.08.2018 r. rozpoczął realizację trzyletniego projektu pn. Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN) w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oś II E-administracja i otwarty rząd, działanie 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, 2.3.1 Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki.

W Projekcie uczestniczy 16 Partnerów (instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk i jeden instytut badawczy), a beneficjentem jest Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk.
Celem Projektu jest zwiększenie wolumenu (łącznie o 146.107 pozycji), dostępności i wykorzystania Informacji Sektora Publicznego udostępnianej na wolnych licencjach, a pochodzącej ze zgromadzonych u Partnerów zasobów nauki oraz dostosowanie realizowanych usług do potrzeb użytkowników, w tym niepełnosprawnych. Nastąpi to z wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury teleinformatycznej (w tym darmowego dla Partnerów Projektu środowiska PIONIER) i platformy RCIN, tj. Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (www.rcin.org.pl), którą większość partnerów współtworzyła w ramach PO UE Innowacyjna Gospodarka.

Obecnie działania obejmować będą lepsze dostosowanie funkcjonalności tej platformy do potrzeb jej użytkowników oraz stworzenie możliwości udostępniania w sieci Internet, poprzez tę platformę zasobów naukowych kolejnych 6 podmiotów. W efekcie Projektu zostaną udostępnione w Internecie unikalne zasoby nauki, w tym zasoby tekstowe i graficzne oraz dane źródłowe. W szczególności udostępnione zostaną w sieci Internet nowe pozycje, zawierające treści i dane naukowe, opatrzone kompletem metadanych, które dotychczas udostępniane były tylko wyjątkowo nielicznej grupie badaczy odwiedzających siedziby Partnerów. Obiekty te dokumentują dotychczasowe kierunki rozwoju dyscyplin, które uprawiają Partnerzy oraz służą dalszemu rozwojowi tych badań. Zmodernizowany zostanie także, z uwzględnieniem zdiagnozowanych potrzeb użytkowników, system informatyczny RCIN. Powstaną nowe lub doposażone zostaną już istniejące u partnerów pracownie digitalizacji i stanowiska pracy. Przewidziano także szkolenia pracowników merytorycznych oraz szkolenia użytkowników końcowych. Ważnym zadaniem będzie promocja Projektu obejmująca identyfikację wizualną, opracowanie materiałów promocyjnych, organizację wydarzeń oraz budowanie wizerunku w mediach.

Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie w ramach powierzonych mu zadań zdigitalizuje i udostępni na platformie RCIN zasoby naukowe tekstowe i graficzne takie jak książki, monografie, czasopisma, mapy.

Koszt kwalifikowany projektu to 1 576 925 PLN

Źródło finansowania: