Projekt PL0108 „Optymalizacja wykorzystania zasobów sieci Natura 2000 dla zrównoważonego rozwoju w Karpatach” realizowany jest w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia).
czytaj więcej »O projekcie
Działania projektu
Natura 2000 w Karpatach
PLH120009 „Kostrza”, PLH120022 „Grota Zbójnicka na Łopieniu” i PLH120043 „Luboń Wielki” - Strategie zarządzania obszarami Natura 2000 na terenie Nadleśnictwa Limanowa (II spotkanie)
Spotkanie NATURA 2000 na terenie Nadleśnictwa Limanowa
27 listopada 2008 r.
W dniu 27 listopada 2008 r. w siedzibie Nadleśnictwa Limanowa odbyło się spotkanie poświęcone obszarom NATURA 2000: PLH120009 Kostrza, PLH120022 Grota Zbójnicka na Łopieniu oraz PLH120043 Luboń Wielki.
Spotkanie miało charakter konsultacji i zorganizowano je przy okazji zaplanowanej na koniec miesiąca narady Nadleśnictwa. Z racji niekonfliktowej struktury własności gruntów omawianych obszarów na spotkanie zaproszono jedynie bezpośrednich zainteresowanych, to jest: pracowników odpowiedniego nadleśnictwa, regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych oraz Starostwa Powiatowego w Limanowej. Tak więc w spotkaniu udział wzięli: Barbara Mirek Michalska (RDLP w Krakowie), Leszek Banaś (Nadleśnictwo Limanowa), Jakub Zygarowicz (Nadleśnictwo Limanowa), leśniczowie jednostek nadleśnictwa zarządzających terenami obszarów NATURA 2000, tj. Stanisław Twaróg (Leśnictwo Kostrza), Stanisław Biedrończyk (Leśnictwo Lubogoszcz), Stanisław Czyrnek (Leśnictwo Łopień). Z uwagi na charakter spotkania oraz obopólną korzyść z obecności gospodarzy lasów nadleśnictwa w konsultacjach udział wzięli pozostali leśniczowie. W spotkaniu uczestniczyła także przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Limanowej.
Autorzy strategii zarządzania dla obszarów NATURA 2000 zaprezentowali rezultaty swoich prac.
Po każdej z prezentacji omówiono w szczegółach przebieg granic oraz ewentualne ich poprawki oraz przedyskutowano proponowane zadania ochronne.
Dyskusję tę podsumowują poniższe wnioski:
PLH120043 Luboń Wielki:
a. zawarte w strategii zalecenia dla siedlisk leśnych należy utrzymać w aktualnej formie;
b. w strategii zarządzania należy podkreślić, iż stan siedliska 9410 jest zły, drzewostany te są bardzo osłabione, miejscami rozpadające się. Z pewnością zaistnieje konieczność usuwania drzew ze względów bezpieczeństwa (np. w pobliżu szlaku turystycznego). Siedlisko z czasem ulegnie prawdopodobnie naturalnym zmianom składu gatunkowego w kierunku drzewostanu zdominowanego przez jodłę;
c. zalecenia dotyczące siedliska przyrodniczego 8150 (środkowoeuropejskie piargi i gołoborza krzemianowe) znajdują aprobatę służby leśnej nadleśnictwa;
d. propozycja włączenia do obszaru dwóch mniejszych płatów siedliska 8150 spotkała się z aprobatą pracowników nadleśnictwa, w związku z czym wspólnie ustalono przebieg granic enklawy obszaru, która obejmie owe płaty.
PLH120009 Kostrza:
a. zawarte w strategii zalecenia dla ochrony siedlisk leśnych należy utrzymać w aktualnej formie;
b. w strategii należy podkreślić konieczność zachowania charakteru rezerwatu, który nie jest udostępniany turystycznie. Ze względu na cel ochrony ta forma ochrony jest najodpowiedniejsza – szerszy dostęp mógłby mu zagrozić.
PLH12022 Grota Zbójnicka na Łopieniu:
a. zalecenia ochronne dla siedlisk przyrodniczych obszaru zostały zaakceptowane przez pracowników nadleśnictwa;
b. padły propozycje dotyczące odpowiedniego zagospodarowania turystycznego terenu, które umożliwiłoby skanalizowanie ruchu odwiedzających cenne i ciekawe miejsca. Zaproponowano wykonanie specjalnej kładki nad torfowiskiem, która w dużej mierze zapobiegłaby rozchodzeniu się grup po tym niewielkim a niezwykle cennym siedlisku i jego zadeptywaniu. Stosowne uwagi na ten temat znajdą się w postaci poprawek w przygotowanej strategii;
c. zaproponowana modyfikacja przebiegu granic spotkała się z pozytywną reakcją nadleśnictwa. Zgodzono się na dodanie do obszaru PLH120022 (w charakterze enklawy) układu skałek i jaskiń położonych na stokach góry Łopień (Skałki pod Ostryszem). Przedyskutowano przebieg granic obszaru oraz zaproponowano modyfikacje, które usprawnią identyfikację obszaru w terenie oraz zabezpieczą cele ochrony;
d. padła propozycja włączenia w działalność ochronną jaskiń lokalnego klubu speleologów beskidzkich (idea ta zapisana jest w strategii zarządzania).
Uwagi ogólne:
a. bez odpowiedzi pozostaje pytanie z jakich środków realizowane będą zadania ochronne oraz kto będzie ich wykonawcą;
b. przebieg granic, zgodny z ustaleniami, zaraz po opracowaniu, zostanie przekazany odpowiedniej jednostce zajmującej się procesem uzupełniania sieci NATURA 2000 oraz Nadleśnictwu Limanowa;
c. zasygnalizowano potrzebę kontynuowania współpracy z nadleśnictwem na polu wdrażania NATURY 2000 (w planowanych pracach nad strategią zarządzania dla Ostoi Gorczańskiej).
Obecnym na spotkaniu przekazano plakaty informacyjne o obszarach: Kostrza, Luboń Wielki oraz Grota Zbójnicka na Łopieniu.
28.11.2008 r. , sprawozdanie sporządziła:
Katarzyna Staszyńska
Sprawozdanie z II spotkania w sprawie strategii zarządzania dla obszarów PLH120009 „Kostrza”, PLH120022 „Grota Zbójnicka na Łopieniu” i PLH120043 „Luboń Wielki” - Strategie zarządzania obszarami Natura 2000 na terenie Nadleśnictwa Limanowa [pobierz pdf]