Nylanderia jaegerskioeldi (Mayr, 1904)

Informacje w bazie danych Gatunki obce w Polsce nie są prawnie wiążące. Mają one charakter naukowy.

Status

Gatunek obcy na całym obszarze, na którym występuje lub występował w Polsce

Występuje obecnie w środowiskach sztucznych

Rozmnaża(ł) się w środowiskach sztucznych

Nieinwazyjny gatunek obcy

Ogólna charakterystyka

Wygląd i biologia

Kolor ciała żółtawobrązowy, z jaśniejszymi brązowymi lub żółtymi żuwaczkami, czułkami, pronotum, metanotum i nogami. Samce i samice różnią się wyglądem. Robotnice są monomorficzne, mniejsze od królowej. Robotnica: długość ciała: 4,8–4,9 mm; szerokość głowy: 0,92–0,94; długość głowy: 0,94–0,96; długość trzonka czułka: 0,9–1,0; długość odwłoka: 2,3–2,4. Gatunek wszystkożerny. Robotnice aktywnie polują na bezkręgowce znajdujące się w pobliżu ich kolonii. Odżywiają się również zlokalizowaną padliną i resztkami pokarmu zostawionymi przez ludzi. We Wrocławiu robotnice zbierane były także z kwiatów roślin porastających wejście do gniazda. Samce stwierdzano w gniazdach wyłącznie w okresie poprzedzającym rójkę. Mrówki poruszają się bardzo szybko, przestraszone opadają na ziemię i chowają się w szczelinach skalnych lub ściółce. Najczęściej jest dominującym gatunkiem na zajmowanym terenie. W terenie może być pomylona z niektórymi gatunkami Lasius.

Występowanie

Okoliczności poprzedzające introdukcję do Polski

Jest to pierwsze stwierdzenie tego gatunku w Europie Centralnej. Do tej pory znany był z krajów środziemnomorskich, gdzie spotykany był najczęściej w ośrodkach turystycznych. Liczne kolonie stwierdzano w pobliżu śmietników lub innych miejsc bogatych w resztki pokarmu. W Polsce kolonia zlokalizowana została w Afrykarium wrocławskiego ZOO. Ze względu na warunki klimatyczne panujące w tej części Europy szanse na ekspansję są znikome.

Mapa występowania

Pola atlasowe na mapie przedstawiają miejsca stwierdzeń gatunku, a punkty – miejsca jego introdukcji.

Informacje, które mogłyby uzupełnić mapę występowania gatunku, można przesyłać na adres ias@iop.krakow.pl

Sposób rozprzestrzeniania się po introdukcji

Gatunek jest przypadkowo rozprzestrzenianiany przez człowieka

Literatura

  • Salata S., Rutkowski T., Borowiec L. 2018. First record of Nylanderia jaegerskioeldi (MAYR, 1904) (Hymenoptera: Formicidae) from Central Europe Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Przyroda 24: 1-4. link

Opracowanie: Sebastian Salata

Rodzaj organizmu: Owad

Typ: Arthropoda
Klasa/Gromada: Insecta
Rząd: Hymenoptera
Rodzina: Formicidae

Synonimy łacińskie: Nylanderia jaegerskioeldi borcardi (Santschi, 1908); Nylanderia traegaordhi (Forel, 1904); Nylanderia weissi (Santschi, 1911); Nylanderia weissi nimba (Bernard, 1953); Nylanderia zelotypa (Santschi, 1915)