Festiwal Nauki r. 2016 – refleksje i wnioski

testPolecamy interesujący artykuł popularnonaukowy ,,Jeden dzień Festiwalu Nauki r. 2016 – refleksje i wnioski’’ opublikowany w czasopiśmie Wszechświat autorstwa Jacka H. Graffa. Autor podsumowuje wydarzenie które miało miejsce w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie, zorganizowane przez IOP PAN oraz ISEZ PAN w ramach Festiwalu Nauki w Krakowie w 2016 roku. Festiwal ten odbywa się cyklicznie od 2000 roku. Jego głównym celem jest popularyzacja nauki oraz osiągnięć krakowskich uczelni wyższych i instytutów badawczych PAN. Jacek H. Graff od kilku lat jest wiernym wolontariuszem, obserwatorem, fotografem przedsięwzięcia organizowanego przez nasz Instytut w zakresie Festiwalu. Opisuje w artykule swoje spostrzeżenia, refleksje i wnioski dotyczące całości Festiwalu Nauki w Krakowie, jego ewentualnej przyszłej formule, stylu, miejsca. Zapraszamy do lektury.

Fragment artykułu:

,,Zajęcia festiwalowe nie były więc tylko zwiedzaniem Muzeum, ale przede wszystkim warsztatami, zajęciami laboratoryjnymi, na które brakuje czasu i możliwości w szkołach. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jakimi metodami i jakim sprzętem posługują się przyrodnicy prowadzący badania w terenie i później, w zaciszu pracowni; jak powstaje nauka, a w ślad za nią i wiedza, których uproszczonym obrazem są podręczniki szkolne, filmy przyrodnicze prezentowane w programach telewizyjnych i w Internecie; po co się to wszystko robi? jakie to ma praktyczne znaczenie dla gospodarki narodowej?’’

Fot. K. Najberek