Aktualności

SEMINARIUM IOP PAN 20 02 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się 27 lutego br. o godzinie 13:00, al. A. Mickiewicza 33 w Krakowie (I piętro).

Tematy:

"Siedliskowe uwarunkowania występowania i rozrodu kumaków Bombina spp. w dolinach rzecznych” - wygłosi mgr Małgorzata Łaciak

„Model nakładania się wymagań siedliskowych małży i ryb, w relacji pasożyt-ofiara, w ekosystemie wód płynących" - wygłosi mgr Krzysztof Tatoj

 

PUSZCZA BIAŁOWIESKA: PIERWOTNY PULS PADLINY 06 02 2017

testPolecamy wywiad z dr hab. Nurią Selva, prof. IOP PAN, który został opublikowany w "Gazecie Wyborczej". Dr hab. Nuria Selva opowiada o swoich badaniach, o Puszczy Białowieskiej, o padlinie, o niedźwiedziach, o problemie dróg w ochronie przyrody. Rozmowę prowadzi Wojciech Mikołuszko.

Fot. Adam Wajrak

 

 

SEMINARIUM IOP PAN 03 02 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się 13 lutego br. o godzinie 13:00. Pan Wojciech Krztoń zaprezentuje temat: „Zmiana spektrum wielkości wioślarek w odpowiedzi na masowy rozwój sinic w fitoplanktonie”. Miejsce seminarium: sala konferencyjna Instytutu, I piętro, al. Adama Mickiewicza 33 w Krakowie.

 

POSZUKIWANA MAGISTRANTKA / MAGISTRANT DO WSPÓŁPRACY W PROJEKCIE BEARCONNECT “FUNCTIONAL CONNECTIVITY AND ECOLOGICAL SUSTAINABILITY...”. 27 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie poszukuje magistrantki / magistranta zainteresowanej współpracą w realizacji międzynarodowego projektu BearConnect “Functional connectivity and ecological sustainability of European ecological networks- a case study with the brown bear” finansowanego z funduszy BiodivERsA w ramach ERA-NET COFUND Horizon 2020.
Więcej informacji w ogłoszeniu (w j. angielskim): plik pdf.

 

KONKURS NA STANOWISKO ASYSTENTA W DYSCYPLINIE GEOGRAFIA 26 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zatrudni młodego pracownika naukowego posiadającego stopień magistra w dyscyplinie geografia do realizacji badań w zakresie (i) przebiegu procesów geomorfologicznych, sedymentologicznych i hydraulicznych w ujściowych odcinkach rzek górskich powyżej zbiorników zaporowych, (ii) ewolucji rzek i dolin rzecznych dotyczących zmian morfologii i osadów rzek oraz (iii) zmian procesów fluwialnych w rzekach żwirodennych pod wpływem działań rewitalizacyjnych. Kandydat powinien posiadać doświadczenie w badaniach nad wpływem zbiorników zaporowych na procesy fluwialne zachodzące powyżej zbiorników, w metodach badań osadów rzecznych oraz fotointerpretacji zdjęć lotniczych.
Termin składania dokumentów upływa z dniem 25 lutego 2017 r.
Więcej informacji tutaj.

 

SESJA NAUKOWA PTH 16 01 2017

test

Zarząd Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego organizuje Sesję Naukową "Długoterminowe badania ekosystemu Zbiornika Dobczyckiego (1986-2016)",  która odbędzie się w dniu 27 stycznia 2017 r. (piątek) o godz. 11:00  w sali konferencyjnej Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
W czasie Sesji zaprezentowanych zostanie 7 referatów.

PROGRAM SESJI

 

POSZUKIWANY DOKTORANT W PROJEKCIE BEARCONNECT “FUNCTIONAL CONNECTIVITY AND ECOLOGICAL SUSTAINABILITY...” 16 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie poszukuje doktoranta do pracy w projekcie BearConnect “Functional connectivity and ecological sustainability of European ecological networks- a case study with the brown bear”, będącego wynikiem współpracy europejskich zespołów badawczych, finansowanych w ramach BiodivERsA w ramach ERA-NET COFUND Horizon 2020.
Więcej informacji w ogłoszeniu (w j. angielskim): plik pdf.

 

OFERTA PRACY NA STANOWISKO TYPU POST-DOC W PROJEKCIE BEARCONNECT “FUNCTIONAL CONNECTIVITY AND ECOLOGICAL SUSTAINABILITY...” 16 01 2017

Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie zatrudni osobę na stanowisko typu post-doc w ramach projektu BearConnect “Functional connectivity and ecological sustainability of European ecological networks- a case study with the brown bear”, będącego wynikiem współpracy europejskich zespołów badawczych, finansowanych w ramach BiodivERsA w ramach ERA-NET COFUND Horizon 2020.
Więcej informacji w ogłoszeniu (w j. angielskim): plik pdf.

 

RUSZYŁA STRONA ,,NAUKA DLA PRZYRODY" 10 01 2017

Naukowcy z kilkunastu uniwersytetów i instytutów Polskiej Akademii Nauk powołali inicjatywę ,,Nauka dla przyrody". Będzie ona forum merytorycznej dyskusji o stanie i metodach ochrony przyrody w Polsce.

Specjaliści z różnych dziedzin, w oparciu o rzetelną i aktualną wiedzę będą wspierać ochronę oraz rozważne gospodarowanie bogactwem przyrodniczym naszego kraju.

,,Nauka dla przyrody" jest inicjatywą apolityczną. ,,Będziemy m.in. proponować nowe oraz komentować prowadzone i planowane działania, mające istotny wpływ na polską przyrodę, niezależnie od tego, kto będzie je podejmował" - zaznacza dr Drobniak

,,Do tej pory opinie i rekomendacje w tych kwestiach wydawane były niezależnie przez poszczególne instytucje i badaczy. Choć były one przygotowywane z dbałością o naukową poprawność, ich siła i słyszalność słabły przez ich rozproszenie" - podkreślają autorzy inicjatywy.

Link do strony ,,Nauka dla przyrody": https://naukadlaprzyrody.pl/

 

SEMINARIUM IOP PAN 10 01 2017

testZapraszamy na seminarium naukowe w dn. 16 stycznia 2017 r., o godz. 13:00 w sali konferencyjnej IOP PAN (al. A. Mickiewicza 33, Kraków, I piętro) na którym pan Wojciech Krztoń przedstawi temat: „Zmiany morfologiczne Daphnia spp. indukowane przez sinicę Aphanizomenon flos-aquae".